Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej Konopnica (lubelskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Wprawdzie obecny, murowany kościół parafialny zbudowano w 1905 roku, ale pierwsza wzmianka o organach w konopnickiej parafii datowana jest na rok 1738. Przekazuje nam wiadomość, iż w dawnej świątyni drewnianej był Chorus musicus ed organo novi (chór muzyczny i organy nowe). Obecny instrument został wzniesiony przez Andrzeja Blomberga około 1910 roku jako opus 216. Pierwsza odnotowana praca przy instrumencie miała miejsce w 1964 roku. Wówczas to lubelski organmistrz, Józef Wesołowski nastroił organy. Na przełomie listopada i grudnia 2002 roku organy remontował Krzysztof Deszczak z Lublina. Renowacji poddał kontuar, naprawił i wyregulował trakturę, wyremontował miech oraz podłączył do niego nową cichobieżną dmuchawę elektryczną. 

Organy usytuowane są na murowanym chórze muzycznym, nad głównym wejściem do kościoła, naprzeciw głównego ołtarza. Jednoczęściowa szafa konstrukcji ramowo-płycinowej jest strukturą wolnostojącą na chórze muzycznym. Umieszczono ją w tylnej części chóru, w niszy, nad którą znajduje się wieża kościelna. Wymiary szafy: wys. ok. 4,40 m, szer. 2,11 m, gł. 2,67 m. 

Prospekt organowy jest strukturą architektoniczną, utrzymaną w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi, zdobi go skromna dekoracja snycerska. Prospekt jednosekcyjny, sześcioosiowy, sześciosegmentowy, segment środkowy lekko wysunięty ryzalitowo. Przęsło środkowe najwyższe z tympanonem i ozdobnym fryzem kostkowym u szczytu. Wszystkie segmenty ujęte są w formę arkad zamkniętych od góry półkoliście. Dwa środkowe ujęte kolumienkami, zwieńczone wspólnym trójkątnym szczytem. Boczne segmenty ujęte są w obramienia ramowe z pinaklami w formie gotyckich wież z blankami, zwieńczone w formie spływów. Po bokach prospektu umieszczone są gotyckie uszaki z atrapami piszczałek. Dekoracja snycerska: brzegi trójkątnego szczytu zdobione są dekoracją o motywach roślinnych, w polu szczytu widoczna jest dekoracja geometryczna, składająca się z pięciu przenikających się wzajemnie kół, w zwieńczeniu na osi środkowej prospektu stylizowany krzyż. Cokół i podstawa zryzalitowane pod segmentem środkowym, całość o podziałach płycinowych. W prospekcie umieszczonych jest 20 piszczałek głosu Pryncypał 8’.

Instrument wyposażony jest w jeden miech pływakowy o wymiarach: dł. 2,17 m, szer. 1,06 m. Miech zaopatrzony jest w jeden podawacz klinowy oraz w sprawne urządzenie do kalikowania w formie dźwigni nożnej. Cała konstrukcja umieszczona jest wewnątrz szafy organowej. Powietrze do miecha dostarcza cichobieżna dmuchawa elektryczna, która znajduje się na zewnątrz instrumentu w specjalnej dźwiękochłonnej obudowie. 

Wolnostojący stół gry jest usytuowany centralnie przed szafą organową, bezpośrednio na osi prospektu. Grający siedzi przodem do ołtarza głównego. W stole gry umieszczona jest tabliczka z sygnaturą budowniczego instrumentu o treści: Andrzej Blomberg Warszawa op: 216. Zakres manuału: C-f3; zakres pedału: C-c1

W instrumencie znajdują się dwie wiatrownice stożkowe. Ustawienie piszczałek na wiatrownicach: piszczałki sekcji manuału ustawione są na wiatrownicy w sposób chromatyczny, tzn. wszystkie piszczałki danego głosu ustawione są kolejno od największej do najmniejszej. Piszczałki pedałowe umieszczono na wiatrownicy w systemie całotonowym (z podziałem na stronę C i Cis), odśrodkowym. 


Budowniczy
Andrzej Blomberg
Opus
216
Rok zakończenia budowy
1910
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
12  (10)
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8'1. Subbass 16'
2. Bourdon 8'2. Violoncello 8'
3. Viola di Gamba 8'3. Flet Bass 8'
4. Aeolina 8'
5. Gemshorn 8'
6. Oktawa 4' 1
7. Flet 4' 2
8. Vox Amabilis 4' 3
9. Mixtura 2' 4
Pomoce
Połączenie: M/P (w postaci dźwigni nożnej)
Registry zbiorowe: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti
Urządzenie dodatkowe: Kalikant
Przypisy
1) ekstensja głosu Pryncypał 8'
2) ekstensja głosu Bourdon 8'
3) głos smyczkowy
4) układ: C: 2', c: 2 2/3'+2', c1: 4'+2 2/3'+2'
Stół gry

Stół gry

Miech

Miech

Traktura registrów: przewody rurkowe i membrany na listwie rejestrowej

Traktura registrów: przewody rurkowe i membrany na listwie rejestrowej

Piszczałki sekcji manuału

Piszczałki sekcji manuału

Piszczałki sekcji pedału

Piszczałki sekcji pedału

Zbliżenie prospektu

Zbliżenie prospektu


Opis na medal

Powyższy artykuł został uznany przez Redakcję jako wzorcowy. Jest to szczególne wyróżnienie dla profesjonalnych opisów instrumentów: opartych o bogatą bibliografię oraz wizję lokalną, posiadających wyczerpujący i ciekawy opis, udokumentowanych zdjęciami w wysokiej rozdzielczości oraz powstałych z dbałością o szczegóły. Opis posiadający to wyróżnienie jest wzorem dla wszystkich innych i powinien być przez nie naśladowany. Potwierdza również wiedzę i umiejętności autora w zakresie analizy budowy instrumentu.
Źródło
Piotr Guldziński, Organy firmy Blomberg na terenie Archidiecezji Lubelskiej, Lublin 2016 (praca magisterska).
Autor
Piotr Guldziński


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-31 09:27:01