Kościół Wszystkich Świętych Bychawka (lubelskie)

Chór muzyczny z organami

Chór muzyczny z organami

Opis Instrumentu

Organy kościoła w Bychawce zbudowane zostały w 1880 roku przez warszawskiego organmistrza Leopolda Blomberga. Na szafie organowej (bezpośrednio nad klawiaturą manuału) niegdyś umieszczona była tabliczka z sygnaturą budowniczego o treści: Budował Leopold Blomberg w Warszawie Leszno No 61. 

Jedyny odnotowany remont instrumentu miał miejsce w 1967 r. Przeprowadził go Wacław Biernacki. Dobudował on wówczas do organów pneumatyczne Tremolo (dla całego instrumentu), dokonał strojenia oraz ogólnego czyszczenia instrumentu, wymienił również klawiaturę nożną na nową. Brak jakichkolwiek informacji o wcześniejszych remontach lub ewentualnych przeróbkach organów.

Instrument usytuowany jest na murowanym chórze muzycznym, nad głównym wejściem do kościoła, naprzeciw głównego ołtarza. Jednoczęściowa szafa konstrukcji ramowo-płycinowej jest strukturą wolnostojącą na chórze muzycznym. Ustawiona jest w głębi chóru, nad kruchtą kościelną. Szafa ma elementy złocone oraz drobną dekorację snycerską. Wymiary szafy: wys. 3,80 m, szer. 2,84, gł. 2,02 m. 

Prospekt organowy architektoniczny, utrzymany w stylu eklektycznym, posiada również elementy neoklasycystyczne i neobarokowe. Ozdobiony jest dekoracją snycerską, złocony i polichromowany na kolor morskiej zieleni. Prospekt jednosekcyjny, pięcioosiowy, trójwieżowy, wieża środkowa jest najwyższa. Wszystkie trzy wieże wysunięte półkoliście, wsparte na konsolach, zwieńczone odcinkami belkowania. Między wieżami znajdują się dwa prostokątne segmenty piszczałkowe. Pola piszczałkowe ujęte w obramienia lizenowo-ramowe. Dekoracja snycerska: na skrajnych wieżach uszaki o motywach akantowo-wolutowych, kotary w zwieńczeniu wież w formie podpiętych draperii z motywami roślinnymi, w zwieńczeniu wież bocznych wazony, zaś w zwieńczeniach segmentów sterczyny z krzyżami. Cokół i podstawa o konturze płaskim, całość o podziałach płycinowych. W prospekcie umieszczonych jest 31 piszczałek głosu Pryncypał 8’.

Organy są wyposażone w jeden miech pływakowy o wymiarach: dł. 1,77 m, szer. 0,97 m, wys. 0,52 m. Miech ma podawacz klinowy oraz urządzenie do kalikowania w formie dźwigni nożnej. Miech umieszczony jest na zewnątrz organów, za tylną ścianą szafy. Powietrze do miecha dostarcza dmuchawa elektryczna, która usytuowana jest w bocznym pomieszczeniu przylegającym do chóru, w północnej wieży kościoła. 

Stół gry wbudowany jest w lewy bok szafy organowej (patrząc od ołtarza), w taki sposób, że grający ma ołtarz główny po swojej prawej stronie. Zakres manuału: C-f3; zakres pedału: C-c1

Instrument ma mechaniczną trakturę gry, registrów i połączeń. W organach umieszczone są dwie wiatrownice klapowo-zasuwowe (po jednej dla każdej sekcji). Piszczałki ustawione są na wiatrownicach w systemie całotonowym (z podziałem na stronę C i Cis), odśrodkowym. Wszystkie piszczałki drewniane w instrumencie zostały pomalowane na ten sam kolor, co prospekt organowy i szafa, tj. kolor morskiej zieleni. 

Obecnie stan instrumentu jest zły. Organy wymagają natychmiastowego remontu, czyszczenia i strojenia. Niektóre klawisze manuału są pozapadane, cięgła registrowe mają pourywane uchwyty, traktura gry wymaga regulacji, w miechu występują nieszczelności (dziury w fałdach miecha), do wymiany kwalifikuje się też dmuchawa elektryczna. 


Budowniczy
Leopold Blomberg
Rok zakończenia budowy
1880
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał Stóp 8'1. Subbass Stóp 16
2. Gamba Stóp 8'2. Oktaw bass Stóp 8'
3. Bordon Stóp 8'3. Bordon Stóp 8'
4. Oktawa Stóp 4'
5. Portonal Stóp 4'
6. Fugara Stóp 4'
7. Mixtura Chóry 3 **
Pomoce
Połączenie: M/P
Urządzenia dodatkowe: Tremolo (dla całych organów), Wypust wiatru
Przypisy
*) układ: C 2'+1 1/3'+1', c1 4'+2 2/3'+2'
Stół gry

Stół gry

Cięgła i wałki skrętne traktury mechanicznej gry

Cięgła i wałki skrętne traktury mechanicznej gry

Miech

Miech

Wiatrownica pedałowa

Wiatrownica pedałowa

Zbliżenie prospektu

Zbliżenie prospektu


Źródło
Piotr Guldziński, Organy firmy Blomberg na terenie Archidiecezji Lubelskiej, Lublin 2016 (praca magisterska)
Autor
Piotr Guldziński


Ostatnia modyfikacja: 2021-06-12 20:30:34