Kościół Nawiedzenia NMP Krzyżowniki (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zostały zbudowane przez organmistrza Schefflera z Brzegu. W 1752 roku powstała jedynie szafa organowa wykonana w stylu rokokowym. Dopiero w latach 1753-1754 organy te zostały wyposażone w pozostałe części. Budowniczy prospektu włożył wiele inwencji twórczej w estetykę i stylowość. W skład dekoracji wchodzą: figury muzykujących aniołów, puttów oraz rzeźba Dawida z harfą, która wieńczy prospekt organowy.

W 1868 roku na polecenie księdza kanonika Franciszka Hertla instrument ten został gruntownie wyremontowany przez Jana Spiegla. Podczas prowadzenia tych prac remontowych organy zostały wyposażone w nowe niektóre piszczałki, pokrycie klawiatury oraz niektóre deski obudowy i wiatrownic, ponieważ nieremontowane przez ponad sto lat, były mocno nadgryzione przez korniki. Na wewnętrznej części dekla wiatrownicy zachował się napis pisany gotykiem w języku niemieckim: „Budowniczym tych organów był organmistrz Schefler z Brzegu, który wybudował te organy w 1752 roku. Za czasów księdza dziekana Franciszka Hertla organy te zostały poddane gruntownemu remontowi, którego dokonał w 1868 roku Johann Spiegel z Rychtala, a organistą wtedy był pan Czekała – nauczyciel z Rychtala”.

Są to organy o trakturze mechanicznej i wiatrownicach klapowo-zasuwowych (Schleiflade), o dwóch manuałach (C-c3) i klawiaturze pedałowej (C-c1). W pomieszczeniu za chórem znajduje się dmuchawa elektryczna zainstalowana w 1970 roku oraz trzy ustawione piętrowo miechy klinowe, które naprawił Michał Stasiak w sierpniu 2015 roku. Obecnie instrument jest w złym stanie technicznym, gdyż nie przechodził konserwacji od prawie 50 lat.


Budowniczy
Scheffler
Rok zakończenia budowy
1754
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
15
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Principal 8'1. Flaut major 8'1. Subbass 16'
2. Flaut allemando 8'2. Flaut amabile 8'2. Violon 16'
3. Gemshorn 8'3. Viola di Gamba 8'3. Octavbass 8'
4. Octave 4'4. Violoncello 8'
5. Flaut travers 4'
6. Quinte 2 2/3'
7. Super Octave 2'
8. Mixtur 1 1/3'
Pomoce
Manualkoppel
Wind Ablass
Stół gry

Stół gry

Odnowiona klawiatura pedałowa (fot. Michał Stasiak)

Odnowiona klawiatura pedałowa (fot. Michał Stasiak)


Źródło
M. Oscenda, ks. A Milian, „Historia parafii p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzyżownikach”
Andrzej Fiołka, Zabytkowe organy w Krzyżownikach [w:] Południowa Wielkopolska nr 11/103, listopad 1971 r.
Autor
Wojciech Norkiewicz


Ostatnia modyfikacja: 2019-09-15 20:18:03