Kosciół modrzewiowy sięgający 1434 roku (częsć elementów budowlanych). Prospekt organowy zbudowany około 1700 roku, barokowo-klasycystyczny, architektoniczny, pięcioosiowy, utrzymany w kolorystyce chóru muzycznego. Trzy wyższe segmenty piszczałkowe (środkowy i dwa skrajne) przedzielone niższymi polami, nad którymi dekoracyjne spływy. Piszczałki wyższych partii przesłonięte na osi górnego labium kotarkami, natomiast partii niższych – prostymi gzymsami. Skrajne sekcje ujęte od góry delikatną dekoracją rzeźbiarską oraz wydatnymi uchami, rozszerzającymi się ku dołowi. Środkowe pole piszczałkowe sięgające sufitu. Dekoracja snycerska typu akantowego. Ustawienie piszczałek prospektowych: w wyższych segmentach w kształcie litery “v”, w niższych partiach – horyzontalne.
Organy zostały zbudowane w zabytkowej szafie w 1893 roku przez Jana Szymańskiego z Warszawy. Instrument wiele lat był zaniedbany i nieczynny. Uruchomiony po generalnym remoncie w 2001 r. przez Andrzeja Ragana i Mirosława Jakubowskiego. Wówczas zainstalowano nową dmuchawę i tremolo. W 2003 r. odnowiono i pozłocono prospekt. Przy instrumencie kręcono w latach 70. XX w. epizod filmu fabularnego Doktor Judym.
Urządzenie Tympan jest wymontowane wraz z mechanizmem i znajduje się na strychu świątyni. W zamian przez pewien czas znajdowało się nieudane, amatorsko wykonane przez nieznanego organmistrza tremolo, wymontowane podczas ostatniego remontu i zastąpione nowym profesjonalnym urządzeniem. W głosie Pryncypał 8' w pierwszej oktawie brakuje najniższych piszczałek. Głos ten zamontowany jest prawie w całości w prospekcie. Najprawdopodobniej, sądząc po jego konstrukcji, być może poprzedni instrument miał tzw. krótką oktawę. W roku 2019 wymieniono dmuchawę.
Manuał |
---|
1. Pryncypał 8 Stóp |
2. Bourdon 8 Stóp |
3. Salicjon 8 Stóp |
4. Oktawa 4 Stóp |
5. Mikstura 3 Chóry |
Ostatnia modyfikacja: 2023-12-29 16:13:06