Kościół Chrystusa Króla Świerklaniec (śląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Dwuczłonowa szafa organowa stoi na balkonie za ołtarzem głównym. Pomiędzy jej członami znajduje się okno z witrażem. Stół gry jest wolnostojący, znajduje się na balkonie nad wejściem głównym po przeciwległej stronie kościoła (dokładniej: na podeście po lewej stonie tego balkonu). Grający siedzi w taki sposób, że po lekkim odwróceniu głowy w prawo widzi ołtarz (na zdjęciu stołu gry widoczny jest fragment prospektu, pod którym znajduje się ołtarz główny). Organy wybudował dr Marek Urbańczyk z Siemianowic Śląskich w 1999 roku. Instrument wykorzystuje trakturę elektromagnetyczną oraz wiatrownice klapowo-zasuwowe. Organy przeszły remont, po którym ponownie poświęcono je 29 czerwca 2014 roku.


Budowniczy
Marek Urbańczyk
Rok zakończenia budowy
1999
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
29
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
elektryczna
Traktura rejestrów
elektryczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 16’1. Gedackt 8’1. Prinzipalbas 16’
2. Prinzipal 8’2. Kopelflöte 8’2. Subbas 16’
3. Gemshorn 8’3. Salizional 8’3. Octavbas 8’
4. Flauto grave 8’4. Prinzipal 4’4. Flötenbas 8’
5. Octave 4’5. Rohrflöte 4’5. Choralbas 4’
6. Spitzflöte 4’6. Blockflöte 2’6. Nachthorn 2’
7. Quinte 2 2/37. Quinte 1 1/37. Mixtur 3 fach
8. Octave 2’8. Octavlein 1’8. Fagott 16’
9. Mixtur 5 fach 2’9. Sesquialter 2 fach
10. Trompete 8’10. Scharff 3 fach
11. Oboe 8’
Pomoce
I/P, II/P, II/I, wałek crescendo, dwie wolne kombinacje, Tutti, Pleno, tremulant manuału II, automat pedału, generalny wyłącznik głosów językowych, wyłączniki indywidualne głosów językowych
Stół gry

Stół gry

Klawiatura pedałowa i włączniki nożne

Klawiatura pedałowa i włączniki nożne






Źródło

Oględziny własne
ks. F. Koenig, Indeks organów istniejących w kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej, „Folia Organologica” 2022, s. 73.
https://www.youtube.com/watch?v=VOHS1O1NhCA 

Autor
Mateusz Kłopeć, Wojciech Dobrowolski


Ostatnia modyfikacja: 2026-05-10 22:38:57