Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa Sobótka (dolnośląskie)

Stół gry

Stół gry

Opis Instrumentu

Instrument ten ma dość ciekawą historię, która jednak nie została jeszcze wystarczająco uporządkowana. Na uwagę zasługuje obecnie nieistniejący głos Schalmey 8'. Nie był to głos językowy, lecz labialny. Podczas jednego z remontów z instrumentu usunięto górne piszczałki tego głosu (od fis1 w górę), a pozostałe przeintonowano i wstawiono jako nowy głos Choralbas 4' do sekcji pedału. Głos ten obecnie ma charakter zbliżony do smyczkowego. Instrument na chwilę obecną używany jest niemal wyłącznie do celów liturgicznych, do których jest w zupełności wystarczający, występuje jednak kilka mankamentów: w głosie Quintade 16' kilka dźwięków nie gra, w głosie Violoncello 8' drży piszczałka dźwięku H ze względu na osłabienie mocowania. Podobna usterka występuje w piszczałce prospektowej dźwięku A głosu Principal 8'. Intonacji wymagają głosy: Salicional 8', Aeoline 8', Violoncello 8' – ze względu na zbyt ciche brzmienie oraz Quintade 16' – ze względu na dudnienie. Oprócz tego cały instrument wymaga strojenia.

Remontów instrumentu od początku XXI w. dokonywała firma Chrobak i Synowie z Wrocławia. Instrument był wielokrotnie intonowany i strojony, wymieniony został również oryginalny filc. Sprawiło to jednak, że traktura rejestrów potrafi syczeć przy niedokładnym operowaniu. Dodatkowo w obudowie tylnej części instrumentu powstały specjalne drzwi umożliwiające łatwy dostęp do wiatrownicy obecnie nieistniejącego głosu Schalmey 8', na przykład w celu strojenia.

Skala manuałów: C-g3; skala pedału: C-f1.


Budowniczy
Carl Berschdorf
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
14
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
Hauptwerk Schwellwerk 
1. Mixtur 3-4 fach1. Quintade 16'1. Subbass 16'
2. Octave 4'2. Schalmey 8' 2. Violoncello 8'
3. Salicet 8'3. Gedeckt 8'3. Choralbas 4'
4. Flöte 8'4. Aeoline 8'
5. Principal 8'5. Gemshorn 4'
6. Nachthorn 2'
7. Cymbel 2-3 fach
Pomoce
Połączenia: Unteroktav-koppel II/I, Manual-koppel II/I, Oberoktav-koppel II/I, Oberoktav-koppel II, Pedal-koppel I, Pedal-koppel II
Windprobe, Kalkant
Stałe kombinacje: Mezzoforte, Fortissimo
Wyłącznik połączeń oktawowych (Einführ koppeln)
Automat pedału (Einführ Pedal-umsch)
Tremolo manuału II
Żaluzja manuału II





Źródło

Autopsja, rozmowy z organistą

Autor
Przemysław Kojs


Ostatnia modyfikacja: 2024-08-21 16:25:09

Kościół św. Małgorzaty (Sobótka) - 8 głosów
Kościół św. Jakuba (Sobótka) - 21 głosów