Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (chrystusowców) Ziębice (dolnośląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zostały zbudowane przez renomowany warsztat Paula Berschdorfa z Nysy ok. 1920 r. Pozostawiono szafę organową z poprzedniego instrumentu, wstawiając w nią nowy. W 1938 roku organy przeszły remont wykonany przez Carla Berschdorfa, syna budowniczego. Co ciekawe, w organach zachowała się interesująca i tajemnicza inskrypcja: W czerwcu 1938 r. organy zostały całkowicie oczyszczone, nowo filcowane i nastrojone przez firmę Berschdorf z Nysy, w wykonaniu Pana Aloisa Scheidlera z Nysy, który został tutaj zamordowany… W listopadzie 1939 roku przebudowana została sekcja II manuału, w wyniku czego zmieniono głosy Salicet 8' i Violine 4' na Blockflöte 2' i Cymbel 2-3 fach. Piszczałki tych głosów mają inskrypcje firmowe Carla Berschdorfa, zapewne więc powyższa firma dokonała tej przebudowy.

Niewiele wiadomo o innych dotychczasowych pracach przy instrumencie, choć niewątpliwie takie miały miejsce. W latach powojennych dobudowano urządzenie Tremolo. Widoczne były efekty niefachowych napraw dokonanych przez osoby nieposiadające wystarczających kompetencji: niektóre mieszki zrobione były z worków foliowych, wiele piszczałek zostało przestrojonych bądź uszkodzonych strojeniem i próbą intonacji nieodpowiednimi narzędziami. 11 grudnia 2003 roku została wykonana konserwacja silnika przez Józefa Szymkowiaka.

Stan organów przed rokiem 2023 należało określić jako zły. Wysłużone membrany w większości były popękane, ponad połowa dźwięków się nie odzywała. Głosy: Subbass 16’, Cello 8’ i Geigenprincipal 8’ były niesprawne. Klawiatura pedału była kompletnie wytarta, a ława organowa poważnie uszkodzona przez drewnojady. Całość była rozstrojona i godne użytkowanie organów w celach liturgicznych było praktycznie niemożliwe.

Przełom nastąpił w 2023 roku, kiedy podjęto prace mające na celu przywrócić pełną sprawność organów. Wymieniono wszystkie membrany, odrestaurowano przekaźniki, usunięte zostały wszelkie usterki, odnowiono klawiaturę pedału, zrekonstruowano ławę organową, całość została wyczyszczona i nastrojona. Dzięki tym pracom organy odzyskały pełną sprawność. Instrument charakteryzuje się mocnym i bogatym brzmieniem, charakterystycznym dla organów firmy Berschdorf. W odbiorze słuchacza sprawia wrażenie dużo większej liczby głosów, niż w rzeczywistości.

Wiatrownice stożkowe, kontuar wolnostojący systemu tłoczącego obrócony przodem do prezbiterium. System powietrzny składa się z miecha magazynowego i dmuchawy Ventus znajdujących się we wnętrzu organów.

Skala manuałów: C–f3; skala pedału: C–d1.


Budowniczy
Paul Berschdorf
Rok zakończenia budowy
ok. 1920
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
17
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Mixtur 3[-4] fach1. Geigenprincipal 8'1. Subbass 16'
2. Octave 4'2. Gedeckt 8'2. Principalbass 8'
3. Hohlflöte 8'3. Aeoline 8'3. Cello 8'
4. Gamba 8'4. Vox coelestis
5. Principal 8'5. Flauto traverso 4'
6. Bordun 16'6. Blockflöte 2' *
7. Cymbel 2-3 fach**
8. Oboe 8'
Pomoce
Połączenia: Manual-Koppel II-I,
Suboctav-Koppel II-I,
Superoctav-koppel II-I,
Pedal-Koppel I., Pedal-Koppel II.
Stałe kombinacje: Piano, Forte, Mezzoforte, Fortissimo
Urządzenia dodatkowe: crescendo, tremolo, automat pedału, żaluzja manuału II, Calcant
Przypisy
*) głos z 1939 r., pierwotnie Salicet 8'
**) głos z 1939 r., pierwotnie Violine 4'
Stół gry

Stół gry

Sekcje manuału I i pedału

Sekcje manuału I i pedału

Inskrypcja wewnątrz szafy

Inskrypcja wewnątrz szafy






Źródło

Oględziny własne

Autor
Jan Magierowski


Ostatnia modyfikacja: 2024-05-28 10:05:34

Bazylika św. Jerzego (Ziębice) - 25 głosów