Kościół Chrystusa Zbawiciela Wydminy (warmińsko-mazurskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Szafa organów jest pozostałością po wcześniejszym instrumencie, który został zdewastowany i rozszabrowany na początku I wojny światowej. Z jedynego zachowanego zdjęcia, wykonanego w 1915 roku, można wywnioskować, że miał on mechaniczną trakturę gry oraz rejestrów, a stół gry znajdował się w centralnej części szafy pod prospektem tak, że grający siedział tyłem do ołtarza. 

Prospekt składa się z pięciu pól piszczałkowych, w których umieszczone są grające piszczałki głosu Principal 8’ z manuału I. Na szczycie prospektu, w centralnej jego części, umieszczona jest figura orła pruskiego, która również pozostała z poprzedniego instrumentu. Po prawej stronie grającego znajduje się cięgło uruchamiające dzwonek kalikancki; mechanizm także uruchamiany jest pneumatycznie. Dzwonek ten znajduje się za prospektem, po przeciwnej stronie szafy, niż stół gry. Po tej samej stronie są dwie wciąż sprawne dźwignie do kalikowania. Nad klawiaturą manuału II znajdują się pneumatyczne włączniki rejestrów oraz połączeń zróżnicowane kolorystycznie. Pod klawiaturą manuału I znajdują się włączniki kombinacji stałych.

Zakres manuałów: C-f3; zakres klawiatury pedałowej: C-d1.

Obecnie drewniane elementy instrumentu opanowane są przez drewnojady. Świadczą o tym niezliczone ubytki w drewnie, a także liczne kupki z drzazg i odchodów. Na piszczałkach widoczne są próby pozbycia się szkodników w postaci zalewania dziur klejem. Także ścianki niektórych piszczałek zostały wymienione na nowe, wykonane z innego rodzaju drewna i przywiercone śrubami do korpusów piszczałek. Nie jest jednak wiadome, czy były poczynione inne kroki, by pozbyć się drewnojadów. Część nakładek na klawiszach jest nowa. Prospekt pomalowany jest farbą olejną biało-zielonego koloru, podobnie jak chóralna empora. Stół gry pomalowany jest także na ciemny brąz. Ostatni remont instrumentu miał miejsce ok. 20 lat temu, dziś więc organy potrzebują wielu napraw.


Budowniczy
Eduard Wittek
Opus
488
Rok zakończenia budowy
1923
Stan instrumentu
Dostateczny
Liczba głosów
13  (12)
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Hohlflöte 8’1. Vox coelestis 8’ *1. Octavbass 8’
2. Gamba 8’2. Flauttravers 4’2. Subbass 16’
3. Principal 8’3. Gemshorn 8’3. Gedacktbass 16’ **
4. Oktave 4’4. Gedackt 8’
5. Progressiv 2-3f. 2 2/3’5. Salicional 8’
Pomoce
Pedal-koppel II, Pedal-koppel I, Subokt. koppel II zu I,
Manual-koppel II zu I
Tutti, Piano, Forte, Mezzoforte
Automat pedału, dzwonek kalikancki
Przypisy
*) przy uruchomieniu włącza się Salicional 8’
**) transmisja głosu Subbass 16’ na niższym ciśnieniu
Stół gry

Stół gry


Źródło

Oględziny własne, rozmowa z organistą Łukaszem Wrońskim

Autor
Weronika Karolczuk


Ostatnia modyfikacja: 2024-05-13 08:39:40