Sanktuarium św. Rity Głębinów (opolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Głębinowskie organy zostały zbudowane w 1886 roku przez zakład Maxa Hundecka z Nysy. Nadano im numer opus XII. Max Hundeck w 1888 roku popadł w problemy finansowe, w wyniku czego 22 marca 1889 r. popełnił samobójstwo. Należy wspomnieć, że w zakładzie tym uczył się i pracował Paul Berschdorf, który po tragicznej śmierci właściciela przejął i odbudował fabrykę.

Organy te nigdy nie przeszły remontu kapitalnego. Na skutek zaniedbania i rozregulowanej traktury w latach 80. XX wieku przestały być użytkowane. Zmieniło się to w roku 1993, kiedy podczas letniego wypoczynku nad Jeziorem Nyskim Arkadiusz Popławski wyregulował trakturę i nastroił organy, dzięki czemu mogły służyć do liturgii. Już wtedy brakowało piszczałek głosów Mixtur 3 fach i Vox coelestis 8'. 

W 2020 roku ze względu na remont wnętrza kościoła, potrzebę usunięcia starej dmuchawy z wieży i z myślą o remoncie generalnym organów została zamontowana nowa dmuchawa. Od 2022 roku ze względu na kiepski stan organów do liturgii używany jest instrument elektroniczny. Obecnie stan organów należy uznać za kiepski, traktura jest rozregulowana, klawiatura pedału została zdemontowana i widać znaczne uszczerbki w drewnie spowodowane przez drewnojady. W niedalekiej przyszłości planowany jest kapitalny remont instrumentu wraz z rekonstrukcją brakujących głosów. 

Głębinowskie organy należy uznać za unikat. Jest to prawdopodobnie jedyny oryginalnie zachowany instrument Maxa Hundecka. 

Wiatrownice klapowo-zasuwowe. Miech magazynowy zasilany dmuchawą Valter Daminato znajdującą się na chórze muzycznym za szafą organową, w której bok wbudowany jest stół gry.


Budowniczy
Max Hundeck
Opus
XII
Rok zakończenia budowy
1886
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8’1. Subbaſs 16’
2. Gamba 8’2. Cello 8’
3. Doppelflöte 8’
4. Flöte 4’
5. Mixtur 3 fach
6. Aeoline 8’
7. Octave 4'
8. [Vox coelestis 8’]
Pomoce
Pedal Coppel
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Odłączona klawiatura pedałowa oraz skrzynka z dmuchawą

Odłączona klawiatura pedałowa oraz skrzynka z dmuchawą






Źródło

Oględziny własne, rozmowa z Arkadiuszem Popławskim

Autor
Jan Magierowski


Ostatnia modyfikacja: 2024-05-13 08:40:04