Kościół św. Floriana Wiry (wielkopolskie)

Opis Instrumentu

Pierwsze wzmianki o parafii św. Floriana w Wirach pojawiają się już w XIII wieku, zaś wzmianka o drewnianym kościele pochodzi z początku XVI w. W połowie XVIII w. wybudowano nowy kościół, również drewniany, który użytkowany był do przełomu XIX i XX w. Wówczas podjęto decyzję o budowie nowej, murowanej świątyni, która została ukończona w 1900 r. i stoi do dziś. Jak dotąd brak informacji o organach znajdujących się w poprzednich świątyniach.

Obecne organy zostały zbudowane przez firmę R. Knauf & Sohn w 1900 roku. Budowa miała trwać jedynie dwa miesiące. Prospekt zaprojektował architekt kościoła Jan Łukomski. Koszt postawienia organów wyniósł 4600 marek. Odbioru dokonali księża Józef Surzyński oraz Teofil Poprawski. Organy miały wówczas 15 głosów rozdysponowanych na dwa manuały i klawiaturę nożną. Warto zaznaczyć, że budowa instrumentu przypadła na moment śmierci Roberta Knaufa i objęcia firmy przez Ernsta Knaufa, który był obecny podczas odbioru instrumentu. Organy zbudowano w dwóch bliźniaczych szafach połączonych drewnianym architektonicznym łącznikiem.

Ok. 1995 r. organy były remontowane przez firmę Jarosława Kałużyńskiego z Wronek. Jednak mimo konserwacji elementy drewniane zostały zniszczone przez kołatka. Wskutek tego okazało się, że doraźne naprawy nie są w stanie zapobiec destrukcji instrumentu, dlatego parafia z proboszczem, ks. kan. Kazimierzem Szachowiczem, podjęła się ogromnego przedsięwzięcia, jakim była przebudowa instrumentu.

Przebudowę wykonała firma organmistrzowska Jana Drozdowicza z Poznania. Prace rozpoczęły się na początku stycznia 2002 roku. Polegały one między innymi na położeniu nowej podłogi na chórze, zamontowaniu nowej metalowej konstrukcji instrumentu, odnowieniu i uzupełnieniu braków w prospekcie organowym. Szafę przesunięto w kierunku empory organowej, dzięki czemu zyskano miejsce dla nowych głosów. Piszczałki zostały ustawione na całkowicie nowych, mahoniowo-sosnowych wiatrownicach. W pomieszczeniu na chórze zainstalowana została nowa, cichobieżna dmuchawa marki Laukhuff. Organy otrzymały nowy elektryczny kontuar, usytuowany lewym bokiem do prezbiterium przy prawej szafie organowej, w miejsce starego, usytuowanego centralnie, przodem do prezbiterium, na środku chóru.

Obecnie organy mają elektropneumatyczną trakturę, a dla większych możliwości brzemieniowych otrzymały dwa głosy językowe: Krummhorn 8' w manuale II oraz Fagott 16' w pedale. Dziś w organach znajduje się 17 realnych głosów złożonych z 1004 piszczałek, z których spora część jest nowa.

Odbioru technicznego po przebudowie dokonała komisja rzeczoznawców Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Miało to miejsce 8 listopada 2004 r.

21 listopada 2004 r. bp Grzegorz Balcerek, sufragan archidiecezji poznańskiej, poświęcił instrument, który po przebudowie służy nie tylko do celów liturgii, ale również do gry koncertowej.

Począwszy od roku 2006 corocznie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej I Kameralnej Komorniki. Koncerty odbywają się także w tutejszym kościele.


Budowniczy
Robert Knauf & Sohn
Opus
211
Rok zakończenia budowy
1900
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
17
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
elektro-pneumatyczna
Traktura rejestrów
elektro-pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Prinzipal 8'1. Gedact 8'1. Subbass 16'
2. Gambe 8'2. Salicional 8'2. Oktavbass 8'
3. Flote 8'3. Flote 4'3. Choralbass 4'
4. Oktave 4'4. Prinzipal 2'4. Fagott 16'
5. Fugare 4'5. Krumhorn 8'
6. Quinte 2 2/3'
7. Flote 2'
8. Mixtur IV fach
Pomoce
II - I
I - P
II - P
Super I
Tutti
Fr. Komb.
Tremolo (całych organów)

Źródło

www.parafia-wiry.pl
Instrument znany z autopsji
Uzupełnienie informacji w opisie: Adam Bigosiński w oparciu o źródło: „Wielkopolanin”, nr 271 z 28 listopada 1900, s. 3.

Autor
Maciej Miszczuk


Ostatnia modyfikacja: 2023-11-20 15:31:58

Kościół św. Michała Archanioła (Wiry) - 15 głosów

Liturgista
Liturgista 2023-03-21 18:58:49 Edytowany
W manuale drugim jest Oktave 2', a nie Prinzipal 2'.