Kościół św. Michała Archanioła Mieścisko (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Kościół parafialny w Mieścisku istniał już zapewne w XIV w. Drewniana świątynia została zastąpiona w końcu XVII w. murowaną, która została zniszczona w wyniku pożaru w 1865 r. Na jej miejscu w latach 1875–1876 powstał nowy, bardziej okazały kościół, który służy wspólnocie parafialnej do dziś.

Już w pierwszej murowanej świątyni znajdowały się organy. Nie wiadomo jednak, kto był autorem instrumentu oraz jaka była jego specyfikacja. W nowo wybudowanym kościele swoje organy postawił prawdopodobnie Feliks Żebrowski z Gniezna. Był to 9-głosowy instrument o jednym manuale i klawiaturze pedałowej. Szybko jednak okazał się niezdatnym do użycia, przez co był wielokrotnie naprawiany.

Idea wybudowania nowych organów pojawiła się już w 1912 r., jednak z różnych przyczyn pomysł zarzucono aż do lat 30. Wówczas to powstało kilka koncepcji nowego instrumentu, stworzonych m.in. przez Alberta Polzina (Polcyna) czy też Ludwika Saganowskiego. Dopiero w 1938 r. dokonano wyboru oferty, którą przedłożył Emanuel Filipowski z Poznania. Organy były gotowe w październiku tego samego roku. Instrument miał 14 głosów rozdysponowanych na dwa manuały i pedał, dysponował także szeregiem połączeń oktawowych i urządzeń dodatkowych. Filipowski wykonał również nowy prospekt. Co ciekawe, po II wojnie światowej organmistrz Władysław Kaczmarek próbował udowodnić, że to on był autorem instrumentu.

Instrument na przełomie XX i XXI w. pozostawał nieczynny. Parafia w 2017 r. otrzymała dar w postaci organów z kościoła św Willibrorda w Hedel. Zostały one zbudowane przez znaną holenderską firmę Verschueren w 1958 r., zaś ich oddanie do użytku miało miejsce 4 stycznia 1959 r. Koncepcje konsultował dr W. Kerssemakers. Organy składają się jedynie z czterech głównych rejestrów (rzędów piszczałek), odpowiednio dla głosów fletowych, pryncypałowych, alikwotowych i językowych. Taka konstrukcja wymusiła niejako rezygnację z połączeń między sekcjami. Brak też jakichkolwiek rejestrów zbiorowych. Organy w kościele w Hedel znajdowały się pierwotnie na chórze muzycznym, później zaś przeniesiono je do prezbiterium. Niewykluczone, że podczas translokacji dodano rząd piszczałek językowych, gdyż włączniki rejestrowe nie mają kolejnych numerów wynikających z ich umieszczenia w kontuarze. Prawdopodobnie wcześniej w tych miejscach znajdowały się wolne rejestry, ponieważ numeracja innych włączników pokrywa się z ich liczbą wraz z głosami językowymi.

Organy te zostały umieszczone w szafie organowej po instrumencie E. Filipowskiego, która przeszła konserwację w 2019 r. Według obecnego stanu badań holenderski instrument zastąpił jedyne (!) znane organy pochodzące z zakładu E. Filipowskiego.

Skala manuałów: C–g3; skala pedału: C–f1. Organy pozostają pod stałą opieką organmistrzowską.


Budowniczy
Verschueren
Opus
466
Rok zakończenia budowy
1959
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
21  (4)
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
elektryczna
Traktura rejestrów
elektryczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Prestant 8'1. Holpijp 8′1. Subbas 16′
2. Roerfluit 8′2. Octaaf 4′2. Prestantbas 8′
3. Octaaf 4′3. Fluit 4′3. Gedektbas 8′
4. Fluit 4′4. Kwint 2 2/3′4. Koraalbas 4′
5. Quint 2 2/3′5. Doublette 2′5. Kwintbas 2 2/3′
6. Superoctaaf 2′6. Piccolo 2′6. Trombone 8′
7. Trompet 8′ 7. Larigot 1 1/3′
8. Klaroen 4′
Kontuar

Kontuar

Pierwotna lokalizacja instrumentu w kościele w Hedel

Pierwotna lokalizacja instrumentu w kościele w Hedel

Organy po przeniesieniu do prezbiterium kościoła w Hedel

Organy po przeniesieniu do prezbiterium kościoła w Hedel






Źródło

Archiwum parafii w Mieścisku
https://www.orgelsite.nl/hedel-sint-willibrorduskerk/?fbclid=IwAR2FEXjk4BrikrIcGI3rtrL-BEdEOR_BZlIKTSDFuMCUahY9n15RXx3A6ww
Oględziny własne
A. Bigosiński, Wielkie zmagania o małe organy – z dziejów organów kościoła w Mieścisku oraz zakładu Emanuela Filipowskiego z Poznania [publikacja planowana w 2024 r.]
Zdjęcia archiwalne: https://www.reliwiki.nl/index.php?title=Hedel,_Koningin_Wilhelminastraat_4_-_Sint_Willibrorduskerk_(1949_-_2013)
Zdjęcia aktualne: Tomasz Padoł

Autor
Adam Bigosiński, Tomasz Padoł


Ostatnia modyfikacja: 2023-11-26 22:58:27