Kościół św. Jerzego Kamienica (opolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Kamienica, zwana także Kamienicą Nyską, to dosyć duża wieś położona w południowo-zachodnim krańcu województwa opolskiego i powiatu nyskiego. Przynależy do diecezji opolskiej i dekanatu Paczków.

Kościół został zbudowany w 1914 roku po pożarze starego, mniejszego kościoła. Zachowane zostało XVIII-wieczne wyposażenie starej świątyni i zainstalowane w nowej. W skład tego wyposażenia wszedł także prospekt barokowych organów, który na dość obszernym chórze wydaje się być dosyć mały.

W starą szafę został wstawiony nowy instrument, którego wykonawcą był Richard Landau ze Świdnicy (Schweidnitz). Organy zostały opatrzone numerem opusowym 104.

Traktura gry i registracji pneumatyczna, wiatrownice stożkowe, jeden miech magazynowy jednofałdowy, cichobieżna dmuchawa elektryczna firmy Laukhuff pochodząca z czasów budowy instrumentu, sprawne urządzenie do kalikowania – dwa deptaki z miechami klinowymi. Szafa ekspresyjna drugiego manuału, skrzydła żaluzji znajdują się zarówno w przedniej ścianie szafy jak i w górnej, sufitowej (odłączone). Skala klawiatur: C-f3, skala pedału: C-d1, skala II manuału rozszerzona do f4 na potrzeby połączenia superoktawowego.

Organy przeszły doraźne naprawy w latach 1966 oraz 1995. Obecnie (2016) wymagają kapitalnego remontu oraz prawdopodobnie wymiany wszystkich elementów drewnianych ze wgzlędu na bardzo zaawansowaną działalność szkodników. Mimo wszystko wciąż służą codzienniej liturgii. Z opisu organistów wynika, że w latach 70. ub. wieku organy były najlepiej zachowanym instrumentem w dekanacie paczkowskim oraz były najbardziej sprawne, a pomimo swoich niewielkich rozmiarów wypełniały przestrzeń akustyczną niemałej świątyni swoim donośnym brzmieniem.


Budowniczy
Richard Landau
Opus
104
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
12
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 16'1. Geigenprinzipal 8'1. Subbass 16'
2. Prinzipal 8'2. Aeoline 8' [brak tabliczki]2. Cello 8'
3. Gambe 8'3. Portunal 8'
4. Gedeckt 8'4. Flöte 4' [brak tabliczki]
5. Octave 4'
6. Progress. 2-3 fach
Pomoce
Żaluzja manuału II
Stałe kombinacje: Piano, Mezzoforte, Tutti
Połączenia: Manualkoppel, Pedalkoppel I, Pedalkoppel II, Oberoctavkopp. II an I, Unteroctavkopp. II an I
Stół gry

Stół gry

Urządzenie do kalikowania

Urządzenie do kalikowania


Autor
Wojciech Mazur


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-31 08:14:01

Kościół Przemienienia Pańskiego i Nawiedzenia NMP (Kamienica) - 19 głosów