Sanktuarium NMP Wniebowziętej Przeczyca (podkarpackie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

W 1781 r. były tu organy ośmiogłosowe. W 1869 r. naprawiono organy kosztem 65 złr. Wzmianki te dotyczą poprzedniego kościoła.

Ks. Józef Jałowy napisał w wydanej przez siebie historii parafii: Organ na chórze, sprawiony przez ks. Konopackiego w r. 1913 ze składek ludu, jest systemu stożkowego, wykonany w Przemyślu u Koniecznego. Za organ zapłacono 4000 zł. austrjackich. Instrument został uszkodzony w 1944 r., kiedy żołnierze niemieccy wysadzili w powietrze wieżę kościoła: Przy rozsadzaniu wieży odłamy muru padając utworzyły duży otwór w sklepieniu, a Trzecia część sklepienia spadła druzgocąc zupełnie organy. Instrument nie funkcjonował jeszcze w 1950 r.: Organy zniszczone wskutek działań wojennych przyfrontowych dotąd nie remontowane, gdyż inne potrzeby konieczne były pilniejsze. Na razie służy pożyczone […] harmonium. Sytuacja zmieniła się rok później. Ówczesny proboszcz zapisał wtedy w kronice: Na Zielone Święta w 1951 poświęciłem organy zrestaurowane ofiarami parafian. Rozbite były w czasie frontu wojennego w 1944 roku. Kolejny remont, prawdopodobnie połączony z częściową przebudową, miał miejsce w 1975 r., a wykonał go Stanisław Wilewski z Nockowej. Prawdopodobnie wtedy zmieniono trakturę gry pedału na pneumatyczną (traktura gry manuału pozostała mechaniczna, a traktura rejestrów była prawdopodobnie od początku pneumatyczna).

Obecnie organy są zniszczone i nieużywane od wielu lat. Wiatrownice stożkowe. Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej. Zakres klawiatur: manuał C–f3; pedał C–d1. Ponieważ zachowały się jedynie cztery tabliczki z nazwami głosów, poniżej przedstawiono próbę rekonstrukcji dyspozycji w oparciu o analizę budowy piszczałek.


Budowniczy
Alojzy Konieczny
Rok zakończenia budowy
1913
Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
12
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mieszana
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. [Pryncypał 8’]1. Subbass 16’
2. [Oktawa 4’]2. Principałbas 8’
3. [Flet major 8’]3. [Fletbas 8’]
4. [Gamba 8’]
5. [Amabilis 8’]
6. Salicet 8’
7. Celeste 4’
8. [Flet minor 4’]
9. [Mixtura 3x]
Stół gry

Stół gry






Źródło

P. Pasternak, Organy w kościołach powiatu dębickiego, Opole 2022 (praca magisterska; tam też szczegółowa bibliografia)
Fotografie: Kacper Janiga

Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2023-08-04 13:54:51