Kościół św. Jana Pawła II Zgierz (łódzkie)

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu

Opis Instrumentu

Historia organów

Organy firmy van den Berg & Wendt ze Zwolle o numerze opusowym 2 pochodzą z 1962 roku. Jest to pierwszy instrument, który został zbudowany przez ten warsztat organmistrzowski całkowicie samodzielnie. Wim van den Berg w czasach swojej działalności organmistrzowskiej wzorował się na oryginalnych menzurach piszczałek organów Arpa Schnitgera z Grote Kerk w Zwolle i stosował te menzury w swoich instrumentach, także w organach znajdujących się obecnie w parafii św. Jana Pawła II w Zgierzu. Do budowy piszczałek używał stopu metali o większej zawartości cyny, niż to zakładał Arp Schnitger, co jednak nie wpływało negatywnie na jakość dźwięku. Dzięki m.in. zastosowaniu odpowiednich menzur piszczałek dźwięk budowanych przez tę firmę instrumentów jest szlachetny i niezbyt ostry.

Organy powstały na zamówienie kościoła reformowanego Sionskerk w Mariënbergu. W 1994 roku instrument został translokowany przez firmę Hendriksen & Reitsma do sali kościelnej kongregacji menonickiej w Elspeet, gdzie organy częściowo przeintonowano. W 2012 roku instrument zdemontowano i umieszczono w warsztacie Orgelmakerij Steendam, gdzie przeszedł gruntowny remont. We wrześniu 2020 roku organy translokowano do parafii św. Jana Pawła II w Zgierzu. W nowym, obecnym miejscu przeznaczenia zostały zintonowane i nastrojone przez Sicco Steendama, właściciela firmy Orgelmakerij Steendam z Holandii.

Budowa instrumentu

Organy mają osiem głosów: jeden w pedale i siedem w manuale. Wszystkie piszczałki manuałowe są wykonane z metalu, natomiast głos pedałowy jest drewniany. Połączenie manuału z pedałem umożliwia Pedaalkoppel. Trzy rejestry manuałowe: Holpijp 8’, Fluit 4’ oraz Mixtuur II–III dzielone są na część basową i dyszkantową (punkt podziału na klawiaturze przypada pomiędzy dźwiękami h i c1). 

Zakres klawiatur: manuał: C–g3; pedał: C–d1
Wysokość stroju: a1 = 440 Hz przy temperaturze pomieszczenia 21 stopni Celsjusza
Ciśnienie: ok. 70 mm SW
Temperacja stroju: Neidhardt – Kleine Stadt 1732


Budowniczy
van den Berg & Wendt
Opus
2
Rok zakończenia budowy
1962
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
8
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Prestant 8’1. Subbas 16’
2. Holpijp 8’ b/d
3. Prestant 4’
4. Fluit 4’ b/d
5. Gemshoorn 2’
6. Sesquialter II d
7. Mixtuur II–III b/d*
Pomoce
Pedaalkoppel
Przypisy
b/d – głos z podziałem na bas i dyszkant
d – głos tylko w dyszkancie
*) w basie dwurzędowa, w dyszkancie trzyrzędowa
https://www.youtube.com/live/DOVd7VAYVI8?feature=share
https://www.youtube.com/live/DGlZzBLRxks?feature=share
Stół gry

Stół gry

Klawiatury

Klawiatury






Opis na medal

Powyższy artykuł został uznany przez Redakcję jako wzorcowy. Jest to szczególne wyróżnienie dla profesjonalnych opisów instrumentów: opartych o bogatą bibliografię oraz wizję lokalną, posiadających wyczerpujący i ciekawy opis, udokumentowanych zdjęciami w wysokiej rozdzielczości oraz powstałych z dbałością o szczegóły. Opis posiadający to wyróżnienie jest wzorem dla wszystkich innych i powinien być przez nie naśladowany. Potwierdza również wiedzę i umiejętności autora w zakresie analizy budowy instrumentu.




Źródło

A. Chowaniec, Translokacja organów firmy Van den Berg & Wendt do rzymskokatolickiego kościoła pw. św. Jana Pawła II w Zgierzu i jej wpływ na życie kulturalne parafii, Łódź 2022 (praca dyplomowa)

Autor
Anna Chowaniec


Ostatnia modyfikacja: 2023-05-15 09:45:23