Kościół filialny Matki Bożej Królowej Polski Koniowo (dolnośląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Instrument charakteryzuje się on bogato zdobionym barokowym prospektem ze złotymi przesłonami kwiatowymi oraz marmoryzowaną szafą organową. Może on pochodzić z poprzedniego instrumentu. Składa się z pięciu pól, w tym trzech wieżyczek obsadzonych piszczałkami głosu Octave 4.

Wnętrze organów podzielono na dwa poziomy. Na dolnym znajduje się miech magazynowy jednofałdowy z podawaczem przytwierdzonym od dołu. Powietrze z miecha do wiatrownic przechodzi przez kanał harmonijkowy. Dmuchawa elektryczna znajduje się ponad instrumentem, a połączona jest z miechem za pomocą aluminiowej rury. Na górnym poziomie na wiatrownicach stożkowych stoją piszczałki manuałów, natomiast wiatrownica i piszczałki pedału znajduje się pomiędzy poziomem manuałów a podłogą. Niektóre z nich są umiejscowione horyzontalnie z powodu braku miejsca w szafie. Dźwignie do kalikowania sprawne, umiejscowione po prawej stronie organów.

Z relacji kościelnego wynika, iż około 10 lat temu przeprowadzono „remont”. Jednak niestety prac nie można nazwać remontem ani konserwacją, bowiem stan instrumentu jest taki, jakby nie było przy nim prac przez co najmniej 30 lat.

Stan instrumentu jest opłakany. Wnętrze jest mocno zaniedbane, lecz każda piszczałka zajmuje swoje miejsce, nie ma ubytków w materii grającej, jest ona w stanie dobrym. Wiele dźwięków się nie odzywa, klawiatura pedałowa w większości nie działa. Dmuchawa pracuje bardzo głośno, miech jest nieszczelny. Organy wymagają kapitalnego remontu. Obecnie używa się keyboardu do akompaniamentu podczas Mszy Świętych.

Typowy dla firmy Schlaga stół gry wbudowany w centralną część szafy organowej. Organista siedzi tyłem do ołtarza, a akcja liturgiczna odbija się w dwóch lustrach nad stołem gry oraz na lewym filarze balkonu.

Skala manuałów: C–f3; skala pedału: C–d1.


Budowniczy
Schlag & Söhne
Opus
774
Rok zakończenia budowy
1906
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
12
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 161. Schalmei 81. Subbass 16
2. Principal 82. Portunal 82. Octavbass 8*
3. Gambe 83. Traversflöte 43. Violoncello 8
4. Doppelflöte 8
5. Octave 4
6. Progress. harm. 2-3fch.
Pomoce
Manual-Koppel, Pedal-Koppel zu I, Pedal-Koppel zu II
Tutti
Windprobe, Kalkant (brak)
Przypisy
*) rejestr kompletnie nieczynny
Stół gry

Stół gry

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu






Źródło

Oględziny własne, rozmowa z kościelnym

Autor
Eryk Taterka


Ostatnia modyfikacja: 2023-05-03 23:06:54