Kościół Narodzenia NMP Rajbrot (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zbudował prawdopodobnie Jan Baranowski ze Starego Sącza ok. połowy XIX wieku dla kościoła w Ochotnicy Dolnej. Typowe dla tego budowniczego są: prospekt, elementy traktury i wiatrownic oraz dyspozycja. W II połowie XIX wieku instrument został przebudowany: dobudowano dwugłosową sekcję pedału (oba głosy włączone na stałe) oraz uzupełniono pierwotną krótką oktawę w manuale przez podłączenie dźwięków Cis, Dis, Fis i Gis do głosu 8' w pedale. Niewykluczone, że dokonał tego warsztat budowniczego organów, ponieważ w taki sam sposób przerobiony został instrument w Wilczyskach k. Gorlic, również przypisywany Baranowskiemu. Jakiś remont mógł także wykonywać Tomasz Fall ze Szczyrzyca, ponieważ świadczy o tym stylistyka obecnych manubriów.

W 1956 r. do Ochotnicy Dolnej sprowadzono większy instrument, a dotychczasowy przekazano parafii Rajbrot. O przeniesieniu informuje data widoczna na ozdobnym kartuszu na prospekcie. W latach późniejszych organy były naprawiane przez Stanisława Wilewskiego z Nockowej. Obecnie instrument jest czynny i wykorzystywany podczas liturgii.

Wiatrownice klapowo-zasuwowe (wiatrownica pedałowa bez zasuw). Miech pływakowy, nieoryginalny, umieszczony obok szafy organowej. Dmuchawa elektryczna. Stół gry wbudowany z lewej strony szafy.

Skala manuału: C-c3; skala pedału: C-c.


Budowniczy
Jan Baranowski (?)
Stan instrumentu
Dostateczny
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 4'1. [Subbas 16']
2. Flet major 8'2. [Flauto 8']
3. Viola 4'
4. Kwinta 2 2/3'
5. Oktawa 2'
6. Tercja 1 3/5'
7. Superoktawa 1' [jest 2']
8. Flet minor 4'
9. Flet amabilis 8'
Pomoce
Tremolo (nieoryginalne, pneumatyczne, brak włącznika)
Stół gry

Stół gry


Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:15:57