Kościół Miłosierdzia Bożego Łukawiec (podkarpackie)

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu

Opis Instrumentu

Instrument zbudowany w roku 1976 przez Carla Heinza Hofbauera, który wykonywał instrumenty seryjne zwane Streichert-Orgel przeznaczone do domów, małych kościołów i kaplic. Ostatnim jego właścicielem był Henk Pruis, a instrument zamontowany był w jego domu w miejscowości Eitorf. Organy były utrzymane w bardzo dobrym stanie, a właściciel na bieżąco je stroił. W późniejszych latach zamontowany został głos Kromhoorn 8' firmy Giesecke.

W lipcu 2021 roku dzięki staraniom ks. proboszcza Marka Chorzępy organy te nabyła parafia w Łukawcu, a ich demontaż i transport został przeprowadzony przez Tomasza Barcika i Pawła Seligmana. 

Od listopada tego samego roku rozpoczął się remont instrumentu, a następnie montaż połączony z przebudową systemu powietrznego i zmianą rozmieszczenia głosu Subbas 16'. Podczas prac zamontowano silnik Ventus firmy Laukhuff i mały miech magazynowy, wcześniej instrument miał tylko miechy pod wiatrownicami manuałów. Prace przeprowadziła Pracownia Organów Tomasz Barcik i Michał Dźwigoń. Intonację przeprowadził Andrzej Balicki z Warszawy, zaś intonację głosu językowego – Dariusz Penkała ze Stanowic. 

Od 6 stycznia 2022 roku instrument wykorzystywany jest podczas liturgii. Odbioru organów dokonał ks. dr Andrzej Widak z Rzeszowa, który także pobłogosławił instrument 24 kwietnia 2022 roku. Koncert inauguracyjny wykonał Maciej Leśniak z Bielska-Bialej.

Skala manuałów: C–g³; skala pedału: C–f¹.


Budowniczy
Carl Heinz Hofbauer
Rok zakończenia budowy
1976
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
11
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Holpijp 8'1. Gedeckt 8'1. Subbas 16' **
2. Roerfluit 4'2. Prestant 4'
3. Terts 1 3/5’ *3. Principal 2'
4. Fluit 2’4. Quint 2 2/3' *
5. Kromhoorn 8’ 5. Cimbal II
Pomoce
Połączenia: I+II, Ped. + II, Ped. + I
Przypisy
*) od c¹
**) włączony na stałe
Stół gry

Stół gry

Sekcja manuału I

Sekcja manuału I

Sekcja manuału II

Sekcja manuału II






Źródło

Instrument znany z autopsji
Dziękuję zaangażowanym w projekt: Michałowi Dźwigoniowi, Annie Utmańczyk-Barcik, Dawidowi Dudzie, Markowi Boruckiemu i firmie Wacława Rysia z Łąki


 

Autor
Tomasz Barcik


Ostatnia modyfikacja: 2023-01-29 20:39:47