Kościół św. Marii Magdaleny Leźnica Mała (łódzkie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

PROSPEKT

składa się z trzech pól piszczałkowych (środkowe najwyższe) oddzielonych pilastrami. Detale snycerskie złocone. Brak części ornamentu w centralnym polu piszczałkowym. W prospekcie znajduje się Pryncypał 8’ (brak jednej piszczałki). Szafa organowa była pomalowana na kolor ciemnozielony, co potwierdzają resztki farby na manubriach oraz pod stołem gry. W 1980 r. szafa została przemalowana na kolor szary. 

PISZCZAŁKI

Wiatrownica oraz piszczałki drewniane uszkodzone przez korniki lub inne szkodniki drewna. Piszczałki cynkowe pogięte prawdopodobnie wskutek niefachowych prób strojenia. Niektóre piszczałki uszczelnione taśmą medyczną.

TRAKTURA 

Traktura bardzo dobrze zachowana (brak pęknięć), jednak klawisze stawiają duży opór.

SYSTEM POWIETRZNY

Miech dwuczęściowy pływakowy wraz z dźwignią do kalikowania. Jest dziurawy, przez co organy nie trzymają stroju oraz stabilności dźwięku. Powietrze tłoczone jest przez dźwignię lub dmuchawę znajdującą się na strychu nad chórem i połączoną z miechem przez kondukt drewniany. Pomiędzy konduktem a miechem znajduję się skrzynka regulacyjna wraz z roletą i uszczelnienie wykonane ze srebrnej taśmy klejącej.

STÓŁ GRY

Stół gry wbudowany w bok szafy organowej. Skala manuału: C–f3. Klawisze diatoniczne koloru białego, półtony koloru czarnego. Niektóre nakładki oderwane, prawdopodobnie przez używanie grzejnika nad klawiaturą, co spowodowało roztopienie kleju kostnego. Manubria znajdują się nad klawiaturą.

NAPRAWY I RENOWCACJE

Organy swój ostatni większy remont przechodziły w 1983 r. z powodu kilku niegrających oraz rozstrojonych głosów. Remont przeprowadzał Zdzisław Piegat z Płocka. Przez następne lata organy były jedynie od czasu do czasu czyszczone oraz dostrajane przez miejscowego organistę. W 1995 r. został wymieniony na nowy wirnik przy dmuchawie.

Organy regularnie grały do ok. 2014 roku, natomiast ostatni raz zagrały na mszy we wrześniu 2020 roku. Wnętrze organów jest pokryte dużą ilością kurzu oraz wiórów drewna z powodu niezabezpieczenia organów przed nimi podczas remontu dachu kościoła. 


Budowniczy
Stanisław Krukowski
Rok zakończenia budowy
1915
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Pryncypał 8'
2. Bourdon 8’
3. Oktawa 4'
4. Gamba 8’
5. Minorflet 4'
6. Mixtura 3 Chór
Pomoce
Tutti, Wypust Wiatru z wiatrownic

F. Mendelssohn-Bartholdy, Marsz weselny (2006)

Psalm (1993)

Fragment I Komunii Świętej (1993)

Stół gry

Stół gry






Autor
Kacper Kujawa


Ostatnia modyfikacja: 2023-11-06 08:57:54