Kościół Jezusowy (ewangelicko-augsburski) Zielona Góra (lubuskie)

Ogólny widok instrumentu

Ogólny widok instrumentu

Opis Instrumentu

Znajdujący się w zielonogórskim Kościele Jezusowym instrument został wykonany w roku 1883 przez firmę Gebrüder Walter z Góry Śląskiej. Przeznaczony był do kaplicy znajdującej się przy obecnej ul. Pieniężnego, gdzie też został 20.01.1884 roku poświęcony przez ks. superintendenta Johannesa Nagela z Czerwieńska. Kosztował 1950 marek. Po wybudowaniu Kościoła Jezusowego (1911), postanowiono stare organy przenieść do nowej świątyni. Prace translokacyjne zlecono Dienegottowi Janottowi z Nowego Tomyśla. Jako że chór muzyczny był większy i szerszy, organy zostały posadowione na specjalnym podwyższeniu. Aby dostosować optycznie prospekt do wnętrza kościoła, szafa organowa została poszerzona o skrzydła z uszakami, w których znalazły się segmenty z niemymi piszczałkami. Instrument w dalszym ciągu zachował tę samą ilość głosów. Nadal brakowało dmuchawy elektrycznej. Z braku zachowanych źródeł nie można nic powiedzieć o pracach, które były przy nim przeprowadzane w następnych latach.

Pierwsza poświadczona źródłowo informacja pochodzi dopiero z roku 1969, kiedy po ukończeniu remontu kościoła pomyślano o naprawie organów. Dokonał jej Marian Nawrot z Wronek, który m.in. uzupełnił brakujące piszczałki oraz zainstalował dmuchawę elektryczną. Następny remont miał miejsce dopiero w roku 1999, kiedy to dzięki wsparciu finansowemu Verein zur Erforschung und Erhaltung schlesischer Orgeln (Towarzystwo Badań i Zachowania Śląskich Organów) prace renowacyjne przeprowadziła firma Emil Hammer Orgelbau z Arnum koło Hanoweru. Współpracowała z nią lubuska firma organmistrzowska Adama Olejnika i Leszka Joksza. W trakcie prac zrekonstruowane zostały m.in. drewniane piszczałki głosu Subbass 16', wstawiono cichobieżną dmuchawę, skorygowano intonację i dostrojono głosy.

Prezentowane organy są najstarszym zachowanym w oryginalnym stanie instrumentem w Zielonej Górze. Posiadają trakturę mechaniczną i klapowo-zasuwowe wiatrownice. Zasięg klawiatury ręcznej (manuału) sięga zaledwie czterech pełnych oktaw (49 klawiszy). Z ciekawostek warto tu odnotować, że głos Subbass 16' (w pedale) ma podwójne labia, oraz że instrument posiada tak zwany pedał podwieszony czyli klawisze pedału są na stałe połączone z klawiszami manuału.

W 2001 roku zainaugurowano cykl koncertów i recitali organowych pod nazwą "Wieczory Organowe u Luteranów".


Budowniczy
Gebrüder Walter
Rok zakończenia budowy
1883
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
7
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbass 16'
2. Gedackt 8'
3. Flöte 4'
4. Salicet 8'
5. Octave 4'
6. Rauschquinte 2 2/3'
Stół gry

Stół gry

Pedał

Pedał

Zbliżenie prospektu

Zbliżenie prospektu


Źródło
Oględziny własne, rozmowa z organologiem W.J. Bryllą

Autor
Michał Pietruszak, Wolfgang J. Brylla


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:15:51

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (Zielona Góra) - 40 głosów
Kościół Najświętszego Zbawiciela (Zielona Góra) - 49 głosów
Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej (Zielona Góra) - 30 głosów