Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Mątowy Wielkie (pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Pierwsza znana wzmianka o instrumencie w kościele w Mątowach (miejscu narodzin bł. Doroty z Mątowów, patronki diecezji elbląskiej) pochodzi z roku 1732, kiedy nieznany organmistrz zbudował organy. W 1892 roku zostały zastąpione nowym instrumentem wybudowanym przez renomowaną firmę Augusta Terletzkiego z Elbląga. Zachowany do dziś instrument ma 10 głosów osadzonych na wiatrownicach klapowo-zasuwowych, obsługiwanych przez jedną sekcję manuałową i jedną pedałową. Kontuar znajduje się z boku szafy organowej po stronie południowej. Organista siedzi przodem do szafy organowej. Powietrza do organów dostarcza jeden miech magazynowy z dwoma podawaczami (obecnie zainstalowana jest dmuchawa elektryczna). W roku 1917 zostały zarekwirowane piszczałki prospektowe. W ich miejsce w okresie międzywojennym firma Wittek wstawiłe nowe, wykonane z cynku. Prawdopobnie podczas tych prac rejestr Superoctave 2' zamieniono na Aeoline 8'. Poza tym do dziś organy przetrwały w stanie niemal nienaruszonym. Obecnie wymagają gruntownej renowacji. Instrument jest rozstrojony, a silnik elektryczny podłączono nieprawidłowo, przez co powietrze ucieka na zewnątrz. 

Organy są jednym z niewielu instrumentów firmy August Terletzki z zachowaną oryginalną materią brzmieniową oraz jednym z najciekawszych romantycznych instrumentów na terenie diecezji elbląskiej.

Skala manuału:C-f3; skala pedału: C-d1.


Budowniczy
August Terletzki
Rok zakończenia budowy
1892
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbass 16'
2. Gemshorn 8'2. Octavbass 8'
3. Gambe 8'
4. Floete 8'
5. Octave 4'
6. Quinte 2 2/3'
7. Superoctave 2' *
8. Mixtur 3 fach
Pomoce
Pedal-coppel, Signalglocke
Przypisy
*) obecnie Aeolina 8'
Stół gry

Stół gry


Źródło
Jan Janca, Werner Renkewitz, Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreußen von 1333 bis 1944 Bd. I, Würzburg 1984, s. 178.
Orgelbauanstalt A. Terletzki Elbing Inhaber Ed. Wittek Hoflieferant Sr. Königlichen Hoheit de Prinzen Friedrich Leopold von Preußen, Geschäftsgründung 1857, Berlin 1908, s. 14.
Wizja lokalna.
Autor
Bartosz Skop


Ostatnia modyfikacja: 2022-01-08 14:17:02