Kościół św. Stanisława Biskupa Krzczonów (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zostały wybudowane przez Tomasza Falla, szczyrzyckiego organmistrza, dla kościoła parafialnego w Lubniu. Według inskrypcji na jednej z piszczałek, budowę ukończono 28 stycznia 1903 roku. Do starego kościoła w Krzczonowie zostały przeniesione przed II wojną światową około 1936 roku. Miały wówczas 7 głosów i trakturę mechaniczną.

W 1996 roku organy zostały zdemontowane ze względu na rozbiórkę kościoła, by w roku następnym przenieść je do nowej krzczonowskiej świątyni. Przeprowadzono wówczas kapitalny remont, który nadzorował Józef Mamel z Tyńca. Wówczas to także organy były sukcesywnie powiększane. Dobudowane zostały dwie nowe szafy po obu stronach oryginalnej i zamontowano w nich dodatkowe 4 głosy dla manuału, miech pływakowy i dmuchawę elektryczną. W roku 1998 do instrumentu dobudowano dwugłosowy pedał. Niestety nie wykonano połączenia manuału z pedałem.

Powstały wówczas 13-głosowy instrument stał się chlubą parafian krzczonowskich. Obecnie jest instrumentem o mieszanej trakturze gry i rejestrów. W części oryginalnej pozostawiono trakturę mechaniczną i wiatrownicę klapowo-zasuwową, natomiast w dwóch dobudowanych sekcjach zastosowano trakturę pneumatyczną i wiatrownice stożkowe. Zachowane urządzenie do kalikowania.

Prospekt organowy niejednolity, trzyczęściowy. Część środkowa trójwieżyczkowa z dwoma płaskimi polami. Boczne szafy zostały wykonane przez miejscowych stolarzy: Jana Śliza i Stanisława Pierona. Całość instrumentu została przyozdobiona rzeżbionymi elementami ozdobnymi z koroną na środkowej wieżyczce zwieńczającą cały instrument.

Skala manuału: C-c3; skala pedału: C-c1.


Budowniczy
Tomasz Fall
Rok zakończenia budowy
1903
Liczba głosów
13
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mieszana
Traktura rejestrów
mieszana
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8'1. Subbas 16'
2. Salicet 8'2. Octawbas 8'
3. Rurflet 4'
4. Mikstura 3x 1 1/3'
5. Flet Major 8'
6. Flet minor 4'
7. Piccolo 2'
8. Quinta
9. Gamba 8'
10. Flet 8'
11. Octawa 4'
Pomoce
Tremolo
Stół gry

Stół gry


Źródło
Oględziny własne (2012 rok)
Kronika parafii św. Stanisława BM w Krzczonowie
Autor
Mariusz Grzechynka


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:15:37