Kościół Trójcy Przenajświętszej (Popielów) Rybnik (śląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Staraniem ówczesnego proboszcza popielowskiej parafii, ks. Joachima Beslera SVD, zakupiono do świątyni nowe organy w 1960 roku. Wykonanie ich zlecono firmie Ludwika Kuźnika, który wybudował instrument o romantycznej estetyce brzmieniowej bez głosów językowych. Organy zostały wykonane z materiałów nie najlepszej jakości z powodu trudności z dostępem do nich w ówczesnym ustroju. Źle zakonserwowane drewno zaatakowały w końcu drewnojady, które były główną przyczyną remontu popielowskiego instrumentu, który miał miejsce w 2002 r. staraniem ks. Antoniego Odróbki, proboszcza w latach 1992–2016. Prace te wykonał Rudolf Kuźnik, który jest kontynuatorem organmistrzowskiej tradycji wuja Ludwika. Podczas licznych posiedzeń rady parafialnej zdecydowano o dobudowaniu trzech głosów językowych, tj. Trąba 8' (manuał I), Obój 8' (manuał II) i Puzon 16' (pedał). Zmodyfikowano też nieco oryginalną dyspozycję oraz wymieniono dmuchawę na nową, zmieniająć także jej położenie: pierwotnie wentylator zainstalowany był w niewielkiej zamykanej wnęce na klatce schodowej przy wejściu na chór od strony lewej (patrząc od strony ołtarza), a obecnie dmuchawa znalazła się we wnętrzu instrumentu, w tylnej części szafy organowej, znacznie bliżej miechów. Drewniany kanał wiatrowy doprowadzający powietrze z dmuchwy do miechów zastąpiono rurą PCV. Obecny wentylator firmy Laukhuff ma wydajność 14 m3/min. przy 2600–2800 obr./min. oraz ciśnieniu 105 mm słupa wody. Remont instrumentu został zwieńczony koncertem wykonanym przez jednego z rybnickich organistów, Krzysztofa Mańczyka. Wydarzenie to miało miejsce 24 listopada 2002 roku. Relacja z koncertu została zarejestrowana na nośniku CD. Dwie pozycje z tejże płyty zostały dodane do serwisu "YouTube".

Popielowskie organy mają trakturę pneumatyczną z wiatrownicami dolnozaworowymi upustowymi oraz dwa miechy: pływakowy z podawaczem klinowym oraz urządzeniem do kalikowania nożnego, który obsługuje sekcję manuału I i pedału, oraz magazynowy wraz z urzadzeniem tremolo, który obsługuje sekcję manuału II zamkniętego w szafie ekspresyjnej (żaluzja sterowana mechanicznie). W prospekcie znajdują się piszczałki głosów Pryncypałbass 16' z sekcji pedału oraz Pryncypał 8' z sekcji manuału I. Instrument od czasu remontu jest utrzymywany w jak najlepszej kondycji. Jedynym mankamentem instrumentu jest automat pedału, który działa z dość sporym opóźnieniem i wyłącza tylko Puzon 16', a także wyłącznik głosów językowych, który nie działa poprawnie. Strojenie odbywa się co najmniej raz do roku, a wszelkie awarie i usterki są niemalże natychmiast usuwane przez organmistrza Rudolfa Kuźnika. Nazwy i kolejność głosów oryginalna.

W sierpniu 2017 roku miał miejsce przegląd instrumentu wykonany przez R. Kuźnika, podczas którego wymieniono zużyte membrany skórzane w wiatrownicach oraz zreperowane zostały wadliwe piszczałki głosów językowych. Dokonano także niezbędnych regulacji i doraźnego odrobaczenia zaatakowanych przez drewnojada elemetów drewnianych (m.in. dźwigni podawacza klinowego). Całość prac zwieńczono poprawką intonacji i stroju.

W roku 2019 zostały wprowadzono poprawki w nazewnictwie głosów manuału II na przełącznikach rejestrów w kontuarze według stanu faktycznego w szafie organowej, tj. zmieniono nazwę Amabilis na Flet kryty a Holflet na Amabilis. Ponadto przestrojono głos Vox coelestis 8' na Aeolina 8' oraz stosownie zmieniono nazwę na włączniku w kontuarze.


Budowniczy
Ludwik Kuźnik
Rok zakończenia budowy
1960
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
29
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Trąba 8'1. Flet kryty 8' *1. Pryncypałbass 16'
2. Mixtura 3-4 fach2. Pryncypał skrzypc. 4'2. Subbas 16'
3. Super oktawa 2'3. Amabilis 8' **3. Oktawbass 8'
4. Oktawa 4'4. Kwintadena 8'4. Fletbass 8'
5. Flet nocny 4'5. Aeolina 8' ***5. Czelo 8'
6. Flet kryty 8'6. Tercja 1 3/5'6. Choralbass 4'
7. Flet koncertowy 8'7. Rurflet 4'7. Puzon 16'
8. Kozi róg 8'8. Nazard 2 2/3'8. vacat
9. Salicet 8'9. Flet leśny 2'
10. Pryncypał 8'10. Cembel 3x
11. Bordun 16'11. Obój 8'
Pomoce
Połączenia: I-I (4'), II-I (8'), II-I (4'), I-P, II-P, II-I (16'), II-II (4'), II-II (16')
Dwie wolne kombinacje
Stałe kombinacje: Piano, Mezzo Forte, Forte, Tutti
Wyłącznik mikstur
Wyłącznik głosów językowych
Tremolo
Crescendo (wałek)
Automat pedału (wadliwy)
Żaluzja manuału II (sterowana mechanicznie)
Przypisy
*) pierwotnie błędnie opisany w kontuarze jako Amabilis 8'
**) pierwotnie błędnie opisany w kontuarze jako Holflet 8'
***) przestrojony, pierwotnie był to Vox Coelestis 8'
Stół gry

Stół gry

Klawiatura pedałowa i dźwignie nożne

Klawiatura pedałowa i dźwignie nożne

Wnętrze stołu gry

Wnętrze stołu gry

Sekcja manuału I

Sekcja manuału I

Sekcja manuału II

Sekcja manuału II

Sekcja pedału

Sekcja pedału

Dmuchawa

Dmuchawa

Miech pływakowy dla sekcji manuału I i pedału

Miech pływakowy dla sekcji manuału I i pedału

Miech magazynowy dla sekcji manuału II

Miech magazynowy dla sekcji manuału II


Źródło
Oględziny i badania własne
Autor
Adam Dzierżęga


Ostatnia modyfikacja: 2020-04-18 20:48:34

Kościół Chrystusa Króla (Golejów) (Rybnik ) - 15 głosów
Kościół NMP Królowej Apostołów (OO. Werbistów) (Rybnik) - 17 głosów
Kościół św. Barbary (Boguszowice-Osiedle) (Rybnik) - 27 głosów