OrganoPasjonat2022-02-02 10:49:54
Edytowany
Dostałem takie informacje od proboszcza. Zaproponował książkę z historią organów, lecz ostatecznie mi jej nie pożyczył.
tomekpado2022-01-31 19:11:26
Edytowany
Niniejszy opis zawiera sporo błędów i wynika najprawdopodobniej z niefachowości/braku obeznania z tematem osoby go piszącej :
1) Instrument Schefflera/Spiegla w czerminskim kościele nie został poddany remontowi, a PONOWNEMU MONTAŻOWI PO JEGO UPRZEDNIM DEMONTAŻU, stąd określenie i mowa o jakimkolwiek remoncie jest bardzo nad wyrost i wykracza poza skalę działań podjętych przy instrumencie.
2) Autorowi opisu prawdopodobnie obca jest historia instrumentu i jego budowy. Pierwotnie instrument ten posiadał tzw. krótką oktawę (CDEFGABHc etc.), natomiast po przebudowie wykonanej przez Karla Spiegla w 1900 roku zadecydowano o pozostawieniu oryginalnej wiatrownicy, natomiast brakujące tony realizowane są poprzez tony dodanej wówczas sekcji pedału.
3) Głos Salicjonal 4' w rzeczywistości jest głosem ośmiostopowym.
4) Niestrój głosów wysokostopowych wynikać może z różnic temperaturowych, które mają miejsce zimą oraz faktu, że przy większej ilości włączonych głosów panuje destabilizacja stroju - instrument wyposażony jest w miechy klinowe, nieposiadające pojemności podobnej do miechów magazynowych lub pływakowych.
Zachęcam do naniesienia poprawek do opisu, aby zgodny był ze stanem faktycznym.
Dostałem takie informacje od proboszcza. Zaproponował książkę z historią organów, lecz ostatecznie mi jej nie pożyczył.