Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa Lichwin (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy znajdujące się w dawnym, drewnianym kościele spaliły się w 1979 r. wraz ze świątynią. Po zbudowaniu nowego kościoła bardzo szybko pomyślano o instrumencie. W sprawozdaniu wizytacyjnym za 1983 r. czytamy: Rozpoczęto wykonywać […] organy. Kolejna wizytacja, przeprowadzona w listopadzie następnego roku, zastała już ukończony instrument. W 2005 r. remont obejmujący strojenie i wymianę mieszków przeprowadził Lech Skoczylas z Krakowa.

We wrześniu 2021 r. prace przy organach prowadzili Konrad Dybczak i Piotr Matejek. Oczyszczono cały instrument, naprawiono rozklejone piszczałki Subbasu, wymieniono pęknięte mieszki, dorobiono wieszak na piszczałki głosu Salicet oraz dokonano strojenia. Naprawiono piszczałki prospektowe uszkodzone podczas malowania kościoła.

Prospekt złożony z dwóch prostopadłych do siebie ścian rozdzielonych filarem. Ściana od strony nawy złożona z czterech grup piszczałek. Grupa pierwsza od lewej złożona z piszczałek o długościach korpusów rosnących od lewej do prawej. Trzy pozostałe grupy złożone z piszczałek o długościach korpusów malejących od lewej do prawej, tak samo jak wysokości poszczególnych grup. Ściana otwarta na przestrzeń chóru złożona z piszczałek równej długości.

Wiatrownice stożkowe. Jeden miech pływakowy w tylnej części szafy. Stół gry wolnostojący po lewej stronie szafy organowej (grający siedzi lewym bokiem do prezbiterium, a tyłem do szafy organowej). 

Skala manuału: C–a3; skala pedału: C–f1.


Budowniczy
Józef Cynar
Rok zakończenia budowy
1984
Liczba głosów
8
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8’1. Subbas 16’
2. Fl. kryty 8’
3. Salicjonał 8’
4. Oktawa 4’
5. Fl. rurkowy 4’
6. Róg nocny 2’
7. Mixtura 2-3x*
Pomoce
Połączenia:
• Man-Ped
• Super

Urządzenia dodatkowe:
• Crescendo
• Tremolo

Rejestr zbiorowy: Tutti
Przypisy
*) faktycznie Rauszkwinta 2x
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu






Źródło

P. Pasternak, Kierunki stylistyczne w budownictwie organowym w diecezji tarnowskiej w latach 1945–1992, Warszawa 2021 (praca doktorska UMFC; tam też szczegółowa bibliografia)
Zdjęcia prospektu i stołu gry: Łukasz Tryba
Uzupełnienie informacji w opisie, zdjęcie wnętrza instrumentu: Konrad Dybczak

Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2023-07-21 23:13:20