Kościół św. Stanisława Biskupa Zdrochec (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy obecnie znajdujące się w parafii Zdrochec wybudował Antoni Sapalski z Krakowa w 1882 roku. Instrument pierwotnie służył w kościele filipinów w Tarnowie. Organy przeniósł do Zdrochca w 1950 roku Bartłomiej Ziemiański ze Szczyrzyca. Nie ma natomiast żadnych późniejszych wzmianek o ich remoncie. W aktach parafii już od roku 1963 możemy znaleźć wpisy o złym stanie instrumentu. Te same informacje potwierdzone są w 1970 roku. Ze szkodą dla tak cennego zabytku, jakim niewątpliwie jest instrument Sapalskiego, całkowicie odrzucono plany remontu organów, co doprowadziło do znacznego ich zniszczenia. Obecnie instrument jest nieczynny.

Prospekt neoklasycystyczny. Wiatrownice klapowo-zasuwowe. Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej. Skala manuału: C-f3; skala pedału: C-c1.


Budowniczy
Antoni Sapalski
Rok zakończenia budowy
1882
Stan instrumentu
Bardzo zły
Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8’1. Subbas 16’
2. Fl. Portunal 8’2. Violon 8’
3. Fl. Major 8’
4. Oktawa 4’
5. Piccolo 2’
6. Salicyonał 4’
7. Fl. Minor 4’
Stół gry

Stół gry

Klawiatura pedałowa

Klawiatura pedałowa


Źródło
Ł. Burgieł, Instrumentarium organowe dekanatu radłowskiego diecezji tarnowskiej, [w:] Organy i ludzie II. Katalogi, opracowania, refleksje, red. M. Trzaskalik-Wyrwa, Warszawa 2020, s. 105 (tam też szczegółowa bibliografia)
Autor
Łukasz Burgieł


Ostatnia modyfikacja: 2021-05-11 16:05:32