Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa Muchówka (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Pierwsze organy w Muchówce zostały sprowadzone do kościoła w 1948 roku, a na miejscu montował je Józef Mrózek z Kisielówki. Był to instrument zbudowany w 1871 r. przez Józefa Szymańskiego z Warszawy dla kościoła jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim. Miał 11 głosów, jeden manuał i pedał oraz trakturę mechaniczną. Jego dyspozycja była następująca:

Manuał Pedał
Dubel flet [8’] Bordon [8’]
Portunal flet [8’] Pryncypał [8’]
Pryncypał [8’] Subbas [16’]
Mixtura  
Salicet [4’]  
Octawa [4’]  
Quinta [3’]  
Flet Amabilis [8’]  

 

Jednak już w 1971 r. tak określano stan tego instrumentu: organ stary – zużyty – Mixtura zupełnie nieczynna – piszczałki drewniane zniszczone przez robactwo w dużym procencie. Zapewne dlatego rozpoczęto starania o wymianę organów. Stanisław Wilewski budował je w latach 1983-1985, ale nie ukończył prac. Prawdopodobnie ze starych organów wykorzystał piszczałki drewniane w sekcji pedału. Dopiero w 1993 r. Włodzimierz Truszczyński podczas budowy organów w pobliskiej Leszczynie uruchomił instrument. 14 października tegoż roku organy zostały oficjalnie odebrane.

Prospekt złożony z trzech grup piszczałek, flankowany niewielkimi nieznacznie zryzalitowanymi segmentami złożonymi każdy z trzech piszczałek równej długości. Grupa środkowa najwyższa, złożona z piszczałek równej długości sięgających do stropu nawy kościoła. Grupy boczne złożone z piszczałek o długościach korpusu rosnących dośrodkowo. Prospekt osadzony na zredukowanym cokole odzwierciedlającym podział piszczałek na grupy (część pod grupą środkową nieznacznie cofnięta).

Wiatrownice stożkowe. Dwa miechy pływakowe ustawione jeden nad drugim w tylnej części szafy. Dmuchawa elektryczna. Stół gry wolnostojący na osi prospektu o dwóch klawiaturach ręcznych (C–a3) i klawiaturze nożnej (C–f1).


Budowniczy
Stanisław Wilewski
Rok zakończenia budowy
1985
Liczba głosów
16
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Pryncypał 8’1. Flet kryty 8’1. Subbas 16’
2. Bourdon 8’2. Aeolina 8’2. Pryncypał bas 8’
3. Holflet 8’3. Prestant 4’3. Fletbas 8’
4. Rurflet 4’4. Flet leśny 2’
5. Oktawa 4’5. Sesquialtera 2-ch
6. Super Oktawa 2’
7. Mixtura 3-ch
8. Flet leśny 4’
Pomoce
Połączenia: Super M. I, Kop. II-I,
M II Super, M I Ped, M II Ped
Urządzenia dodatkowe: wolna kombinacja, Tremolo
Stałe kombinacje: Piano, Forte, Tutti
Stół gry

Stół gry

Sekcja manuału I

Sekcja manuału I

Sekcja manuału II

Sekcja manuału II

Poprzednie organy Szymańskiego

Poprzednie organy Szymańskiego


Opis na medal

Powyższy artykuł został uznany przez Redakcję jako wzorcowy. Jest to szczególne wyróżnienie dla profesjonalnych opisów instrumentów: opartych o bogatą bibliografię oraz wizję lokalną, posiadających wyczerpujący i ciekawy opis, udokumentowanych zdjęciami w wysokiej rozdzielczości oraz powstałych z dbałością o szczegóły. Opis posiadający to wyróżnienie jest wzorem dla wszystkich innych i powinien być przez nie naśladowany. Potwierdza również wiedzę i umiejętności autora w zakresie analizy budowy instrumentu.
Źródło
P. Pasternak Kierunki stylistyczne w budownictwie organowym w diecezji tarnowskiej w latach 1945–1992, Warszawa 2021 (praca doktorska). Tam też szczegółowa bibliografia
Autor
Paweł Pasternak


Ostatnia modyfikacja: 2021-05-09 14:05:11


emotikel123@gmail.com
emotikel123@gmail.com 2023-09-04 18:34:02
aktualnie instrument po generalnym remoncie, nowy kontuar w pełni elektryczny