Kościół św. Maksymiliana Dziwnówek (zachodniopomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy zostały translokowane ze Szwecji i zmontowane w 1988 r. przez Andrzeja Miężała z Wronek. Prospekt neogotycki, trójpolowy, wypełniony niegrającymi i uszkodzonymi piszczałkami. Szafa organowa pomalowana farbami olejnymi w kolorach kremowym i brązowym. 

W organach znajduje się pięć głosów rozmieszczonych na dwóch sekcjach brzmieniowych: manuałowej i pedałowej. Wiatrownice stożkowe. Instrument zasila jeden miech skrzyniowy z
podawaczem, do którego powietrze tłoczone jest przez starą dmuchawę stojącą tuż pod miechem. Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej.

Charakterystyka poszczególnych głosów:
Pryncypał 8’ – kilka najniższych piszczałek drewnianych otwartych, dalej metalowe;
Burdon 8’ – najniższe piszczałki drewniane kryte, pozostałe metalowe kryte;
Rurflet 4’ – piszczałki metalowe, półkryte;
Flet polny 2’ – piszczałki metalowe otwarte.
Subbas 16’ – piszczałki drewniane kryte. 

W lipcu 2019 roku z inicjatywy organisty Radosława Sikorskiego oraz proboszcza, ks. kan. Zbigniewa Niemasika, po 30 latach, odkąd organy przybyły do kościoła, odbył się ich poważniejszy remont. Instrument został wyczyszczony, zabezpieczony przed drewnojadami, ponownie złożony i nastrojony.

Zakres manuału: C–f(54 klawisze). Zakres pedału: C–d1 (27 klawiszy).


Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
5
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 8'1. Subbas 16'
2. Burdon 8'
3. Rurflet 4'
4. Flet polny 2'
Pomoce
Man.-Ped.
Stół gry

Stół gry

Piszczałki sekcji manuału

Piszczałki sekcji manuału


Źródło
Oględziny własne, rozmowa z proboszczem
Poprawki opisu, zdjęcie prospektu: Radosław Sikorski
Autor
Michał Bera


Ostatnia modyfikacja: 2021-08-13 12:58:14


salicet91
salicet91 2015-03-02 12:54:16
Piszczałki prospektowe w ogóle nie posiadają podłączenia z wiatrownicą instrumentu, ponieważ należą one do głosu, który nie figuruje w dyspozycji instrumentu. Innymi słowy: wszystkie piszczałki grające znajdują się wewnątrz, budowniczy organów nie planował wstawienia do prospektu piszczałek grających, tylko wstawił przypadkowe dostępne mu piszczałki, celem wypełnienia pól piszczałkowych w prospekcie, które nie mogą być puste. Wykonanie tych piszczałek świadczy o tym, że należały do głosu, który znajdował się wewnątrz organów (piszczałki prospektowe muszą odznaczać się odznaczać odpowiednimi walorami wizualnymi). Renowacja tych piszczałek jest raczej bezcelowa, ponieważ od samego początku ich istnienia nie były przeznaczone do wystawienia na widok publiczny.
radekdziwnówek
radekdziwnówek 2015-03-01 20:30:31
co do transportu to były one przywiezione ze szwecji piszę to ponieważ wiem to od tego od 1 organistki która 1 grała na tych oragnach,a jak można naprawić piszczałki z prospektu organowego.a kto je budował to się dowiem w przyszłości.