Bazylika Ofiarowania NMP Wadowice (małopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Poprzedni instrument, którego początki sięgały przełomu wieków XIX i XX, zdemontowany został na początku 2010 roku (wraz z niemym prospektem, który zajmował całą szerokość chóru muzycznego). Do czasów współczesnych organy te były wielokrotnie remontowane i przebudowywane, zmieniono m.in. system traktury z mechanicznego na pneumatyczny (na początku XX wieku), kilkakrotnie zmieniano także dyspozycję instrumentu (zwiększano bądź zmniejszano ilość głosów). W roku 2009 podjęto decyzję o konieczności wyposażenia świątyni w nowy instrument.

Obecne organy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach zbudowane zostały przez firmę Zdzisława Mollina w 2010 roku. Ich poświęcenia dokonał ks. bp Jan Szkodoń w dniu 13.10.2010 roku. Instrument został ufundowany jako wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Nowe organy umieszczono na wyremontowanym i wzmocnionym chórze muzycznym.

Prospekt instrumentu posadowiony na wąskim cokole, po bokach którego pozostawiono przestrzenie (korytarze) komunikacyjne. Prospekt o strukturze dziewięcioosiowej, pięciowieżyczkowej, o układzie dośrodkowym (wieża centralna najwyższa, wieżyczki skrajne – niższe). Pomiędzy wieżyczkami płaskie pola piszczałkowe (wszystkie o jednakowej wysokości). Wieżyczka centralna i wieżyczki skrajne wysunięte półkoliście, wieżyczki pośrednie (o takiej samej wysokości jak pola piszczałkowe) wysunięte ryzalitami trójkątnymi. Zarówno wieże jak i pola piszczałkowe zwieńczone odcinkami gzymsu o profilu korespondującym z gzymsami występującymi w bazylice. Górne zakończenia piszczałek przysłonięte ażurowymi kotarami. Elementy gzymsów, detale papieskiego herbu Jana Pawła II umieszczonego na szczycie wieży środkowej, a także kotary - złocone. Stół gry wbudowany od przodu w cokół prospektu.

Instrument wyposażono w 5 wiatrownic klapowo-zasuwowych. Wiatrownica Manuału I umieszczona centralnie nad cokołem. Za nią wiatrownica Manuału II, zamknięta w szafie ekspresyjnej z żaluzją zamontowaną w przedniej ścianie. Po bokach wiatrownicy sekcji głównej (za prospektem) znajdują się wiatrownice Pedału małego (strona C i Cis). Wiatrownicę Pedału wielkiego (3 głosy 16’) umieszczono w tylnej części szafy organowej (za szafą ekspresyjną).

Traktura gry mechaniczna, traktura rejestrowa elektromagnetyczna (elektromagnesy zasuwowe) współpracująca z Setzerem (4000 kombinacji) oraz programowanym urządzeniem Crescendo. Traktura wszystkich połączeń mechaniczna (samo włączanie/wyłączanie połączeń realizowane za pomocą elektromagnesów). Żaluzja Manuału II sterowana mechanicznie.

Stół gry (z dwoma manuałami i klawiaturą pedałową) wbudowany od przodu w szafę organową. Toczone, drewniane manubria z napisami na tabliczkach porcelanowych, rozmieszczone po obu stronach klawiatur, pogrupowane według sekcji. Nad Manuałem II wyświetlacze Setzera i Crescendo oraz pokrętło Tremolo. Pod Manuałem I przyciski sterujące Setzera, sequenzer (przełączniki sekwencyjne), włącznik Tutti, wyłącznik głosów języczkowych, oraz włącznik Crescendo. Nad klawiaturą pedałową nożne włączniki połączeń, przełączniki sekwencyjne oraz pedały: Żaluzja i Crescendo.

Pryz budowie instrumentu brały udział następujące osoby:

Projekt prospektu: Zdzisław Mollin
Projekt snycerki: Marian Dorawa
Snycerka i złocenia: Krzysztof Łangowski
Projekt dyspozycji: Zdzisław Mollin
Intonacja: Jerzy Kukla

Skala Manuałów: C-g3; skala pedału: C-f1.


Budowniczy
Zdzisław Mollin
Rok zakończenia budowy
2010
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
27
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
elektryczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bourdon 16'1. Bourdon 8'1. Pryncypałbas 16'
2. Pryncypał 8'2. Salicjonał 8'2. Subbas 16'
3. Flet Kryty 8'3. Vox Coelestis 8'3. Oktawbas 8'
4. Gamba 8'4. Prestant 4'4. Fletbas 8'
5. Oktawa 4'5. Traversflet 4'5. Chorałbas 4'
6. Flet Rurkowy 4'6. Nasard 2 2/3'6. Puzon 16'
7. Superoktawa 2'7. Oktawin 2'7. Trąbka 8'
8. Mixtura 4-5x 1 1/3'8. Tercja 1 3/5'
9. Trąbka 8'9. Kwinta 1 1/3'
10. Trąbk harm. 8'
11. Obój franc.8'
Pomoce
Połączenia: II/I, I/P, II/P
Crescendo
Tutti
Wyłącznik głosów języczkowych
Setzer (4000 kombinacji) typu MP98 firmy Heuss z wyświetlaczem
Tremolo manuału II z płynną regulacją częstotliwości drgań
Żaluzja manuału II sterowana mechanicznie
Stół gry

Stół gry

Prospekt poprzednich organów

Prospekt poprzednich organów


Źródło
Oględziny własne [2010]
Fotografie współczesne i informacje: Zdzisław Mollin
Autor
Konrad Zacharski


Ostatnia modyfikacja: 2018-02-25 15:00:33

Kościół św. Józefa (OO. Karmelitów Bosych) (Wadowice) - 21 głosów