Kościół filialny św. Judy Tadeusza Przewóz (opolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Kościół po przeniesieniu go z Gierałtowic do Przewozu nie był wyposażony w organy. Nie wiadomo też, czy pierwotnie jakieś organy w nim były. Po tej przeprowadzce jednak wkrótce organy się w kościele w Przewozie znalazły, jak podaje kronika parafialna, za sprawą ojców franciszkanów z Raciborza-Płoni, którzy instrument ufundowali. Instrument powstał w roku 1939 roku w warsztacie organmistrzowskim braci Rieger z Krnova w Czechach. Na kontuarze organów znajduje się tabliczka z napisem OPUS 2886 RIEGER.

Przewoskie organy to instrument jednomanuałowy z pedałem, pięcio głosowy, o trakturze pneumatycznej i wiatrownicach typu Taschenlade. Kontuar znajduje się po prawej stronie szafy organowej.

Niestety od kilku lat z powodu postępujących zniszczeń, wynikłych z działania drewnojadów oraz po prostu starości, organy były nieczynne. W zastępstwie w tym czasie służyły organy elektroniczne ustawione przy prezbiterium. Tymczasem instrument wymagał pilnego remontu i konserwacji.

W 2007 roku ks. proboszcz Joachim Otinger zgłosił przewoskie organy wraz z innymi elementami wyposażenia kościoła do rejestru zabytków, starając się jednocześnie o pozyskanie dofinansowania na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich i remontowych. W 2008 roku w wyniku dalszych starań ks. proboszcza organy zostały wyremontowane przez firmę organmistrzowską "Nawrot & Synowie" z Wronek. W ramach remontu między innymi zabezpieczono i zakonserwowano elementy drewniane, wykonano nowy miech, przepustnicę i dmuchawę, część piszczałek wymieniono na nowe. Wykonano również niezbędne regulacje, intonację i strojenie.


Budowniczy
Rieger
Opus
2886
Rok zakończenia budowy
1939
Liczba głosów
5
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Prinzipal 8'1. Subbas 16'
2. Doppelflöte 8'
3. Gamba 8'
4. Oktave 4'
Pomoce
I-P
I-I 4'
Tutti
Stół gry

Stół gry


Źródło
Oględziny własne
Autor
Marek Szafarczyk


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-31 21:55:39