Profil

Od dzieciństwa moją pasją była muzyka. Dedykowałem jej całe moje życie, a całą energię poświęciłem na studiowanie gry na organach i kompozycji. Pomimo wielu przeciwności, także tych ekonomicznych, zawsze byłem wierny swojemu wyborowi. Odkąd mogłem zawsze pracowałem, by podwyższać swoje kwafilikacje w tym kierunku. Od czternastego roku życia, dzięki uprzejmości miejscowego Proboszcza, grałem na mszach w parafii w Castello d'Annone we Włoszech. Wraz ze zmianą miejsca zamieszkania, zmieniałem także parafie, w których byłem organistą. Były to kolejno: Cerro Tanaro, a następnie Rocca d'Arazzo. Do dnia dzisiejszego, kiedy tylko mam okazję wrócić w rodzinne strony, pęłnię funkcję organisty w parafii w Rocca d'Arazzo. W Polsce miałem okazję grać w kilku gdańskich parafiach podczas ślubów oraz na zastępstwo, za kolegów ze studiów. Przez krótki czas (4 miesiące) grałem także podczas jednej niedzielnej mszy św. tygodniu w Kościele pw. NMP Królowej Korony Polskiej w Lublewie, niedaleko Gdańska. Od 1 lutego 2015 r. jestem organistą w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Sztumie.
We włoskich parafiach, w których grałem, prowadziłem także chóry parafialne, dyrygowałem i uczyłem śpiewu. W Asti dyrygowałem chórem przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W parafii, w której obecnie pracuję, również prowadzę chór. Sam także byłem członkiem kilku chórów, we Włoszech: Chór przy parafii San Secondo w Asti, którego dyrygentem był prof. G. Gai; chór przy Konserwatorium w Alessandrii, którego dyrygentem był prof. Berrini oraz w Polsce: chór akademicki „441 Hz” przy Akademii Myzycznej w Gdańsku, który prowadzi dr Anna Wilczewska.
Komponowałem muzykę zarówno organową, jak i chóralną. Pełniłem fukcję organisty akompaniującego na mszach oraz koncertach wielu chórów (parafia San Secondo w Asti oraz Katerda w Asti).
Mam na swoim koncie koncerty w wielu parafiach włoskich i polskich, m.in.: Torino, Asti, Alessandria, Gdańsk, Bydgoszcz, Pasym, Jastarnia, Nysa. Ukończyłem kursy, które ugruntowały we mnie umiejętność improwizacji muzycznej oraz interpretacji, przydatne podczas gry w kościele. Skończyłem także kursy dotyczące stylu romantycznego i barokowego w muzyce, także kościelnej. Konieczność przygotowywania wciąż nowego repertuaru koncertowego, pomaga mi w szybkim przyswajaniu nowych utworów muzycznych oraz pieśni liturgicznych. Jestem też otwarty na wciąż nowe muzyczne doświadczenia.

Moim ulubionym okresem w historii muzyki organowej jest okres francuskiego romantyzmu. Moimi ulubionymi kompozytorami są C. Franck, Widor, Gigout itd.
Na równi z muzyką romantyczną znajduje się muzyka Bacha.
Interesuję się nie tylko śpiewem polifoicznym, ale także śpiewem gregoriańskim. Zainteresowania te pogłębiam wciąż, od czasów studiów w Conserwatorium, gdzie przywiązywano bardzo dużą wagę do znajomości historii oraz umiejętności interpretacji śpiewu gregoriańskiego.
Z wykształcenia i zamiłowania jestem organistą koncertowym i w tej dziedzinie czuję się swobodnie.

Z wykształcenia i zamiłowania jestem organistą koncertowym i w tej dziedzinie czuję się swobodnie, jednak już w tej chwili jestem gotowy do pełnienia obowiązków organisty parafialnego w polskiej parafii. Od ponad sześciu lat mieszkam w Polsce. Odkąd pracuję w polskich parafiach mój repertuar polskich pieśni liturgicznych stale się powiększa. Jestem w stanie zagrać na ślubie, pogrzebie oraz wszelkich innych uroczystościach. Przede wszystkim jednak jestem organistą, nie wokalistą. Jeśli chodzi o moje doświadczenie muzyczne, historię zamieszczam w referencjach.

2010 – 2012 Studia podyplomowe, specjalność: organy w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w Klasie prof. R. Peruckiego.
2009 – 2010 Studia w Conservatorium G. Verdiego w Turynie, specjalność: organy i kompozycja w klasie prof. G. Gai.
2008 – 2009 Studia w systemie Erasmus w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, specjalność: organy w klasie prof. R. Peruckiego, kompozycja w klasie prof. A. Szadejko i prof. K. Olczak.
2000 – 2008 Conservatorium im. A. Vivaldiego w Alessandrii, specjalność: organy i kompozycja w klasie prof. G. Gai.

Maurizio Conca
ul. Nowowiejskiego 11/13
82-400 Sztum,
tel. 797259423
e-mail: maurizio_conca@libero.it