Profil

Organista Józef Surudo ur.1968r. w Sulęcinie woj. lubuskie.
Swoją pracę organisty zacząłem mając 15 lat, nauką w Diecezjalnym Studium Organistowskim Diecezji zielonogórsko – gorzowskiej w Świebodzinie. Mimo to uważam się za organistę samouka.
Już po pierwszym roku nauki rozpocząłem grę na mszach św. rannych w parafii pw. św. Mikołaja w Sulęcinie. Rok później, jako organista parafialny, objąłem parafię pw. św. Stanisława Kostki w Kołczynie nad Wartą (5 lat), później parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim ( 13 lat), następnie pracowałem w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku nad Odrą pod Zieloną Górą ( 10 lat). Od trzech lat pełnię posługę w węgrowskim klasztorze. W czerwcu 2014 roku minęło 30 lat mojej posługi organistowskiej.
Swoją formację duchową, zacząłem od posługi ministranckiej i zdobycia jej wszystkich stopni. Przeszedłem także całą formację Oazową Ruchu Światło - Życie, zostając animatorem i animatorem muzycznych OAZ. Przez ok 10 lat prowadziłem scholę młodzieżową i akompaniamentowałem na organach chórowi parafialnemu w Ośnie Lubuskim. Kilka lat przygotowywałem formacyjnie grupy kandydatów do bierzmowania. Organizowałem i uczestniczyłem w Europejskich Spotkaniach Młodych w Pradze, Budapeszcie, Częstochowie, Paryżu a także spędziłem tydzień na modlitwach ekumenicznych we wspólnocie z Taize we Francji.

Z wykształcenia jestem Technikiem Budownictwa Ogólnego, a mimo to moim życiem kierują moje pasje, począwszy od muzyki organowej, budownictwa organowego, muzyki rozrywkowej a skończywszy na fotografii, wideofilmowaniu i montażu filmów oraz szeroko pojętych multimediów.
Zamiłowanie do muzyki organowej i bycie organistą parafialnym trwa już 30 lat.
Największym wyzwaniem nie jest sama gra a raczej, co się gra, czyli dobór tematyczny pieśni do Mszy Świętej. W mojej biblioteczce organisty znajduje się 270 śpiewników.
Muzyką rozrywkową zajmowałem się 13 lat, miałem własny zespół muzyczny „ATUT” i grałem na wszelkiego rodzaju uroczystościach okolicznościowych. 2014r. zawiesiłem tą działalność.
Moimi innymi zainteresowaniami zaraziłem żonę, która objęła odpowiedzialność za fotografię i wideofilmowanie, ja natomiast zajmuję się montażem filmów przez nią nagranych. Mamy w tej dziedzinie sukces „ Najlepszy Realizator Filmów Video 2009r. w Polskim Stowarzyszeniu Wideofilmowców”. Byliśmy też organizatorami przez kilka lat największych targów ślubnych w województwie lubuskim. Ta działalność tez została zawieszona w 2014r.
Witam!
Proponuję zakup Bazy pieśni kościelnych, liturgicznych i piosenek religijnych, litanii oraz psalmów do programu „OpenSong” który wyświetla teksty pieśni, wersety Biblii, obrazki, fotografie, prezentacje multimedialne, filmy etc.
„OpenSong” jest najlepszym programem tego typu, który rozwija i wspomaga organistę w jego pracy. Pozwala uporządkować wiedzę na temat pieśni śpiewanych na liturgii, zapisywanie zestawów pieśni, np. na: Uroczystość, niedzielę lub dzień powszedni i z korzystanie z nich kilkukrotnie. Dostępna jest także możliwość dodania „na szybko” nowych pieśni do zestawu. Program wyświetla również statystyki – ile razy dana pieśń była śpiewana, np. w ciągu roku. Jestem przekonany, że program (wraz z organistą) wzbogaci codzienną liturgię, a także przybliży wiernych do jej głębszego przeżycia.

Na jednym slajdzie mieści się cała zwrotka, często nawet z refrenem, więc organista nie musi często klikać, zmieniając slajdy.

Gotowy już jest:
Śpiewnik Kościelny ks. Jana Siedleckiego najnowsze wydanie XLI z 2015r. – 826 pieśni.
Konferencja Episkopatu Polski 14-16 kwietnia 2016r., uznała Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego (wydanie XLI) jako ogólnopolski śpiewnik liturgiczny.
Śpiewnik Kościelny ks. Jana Siedleckiego wyd. XL pop. z dod. o JPII z 2012r. – 607 pieśni.
Śpiewnik Kościelny ks. Jana Siedleckiego wyd. XXXIX z 1987r. – 690 pieśni.
Śpiewnik „Śpiewnik liturgiczny” z 1998r. –558 pieśni.
Śpiewnik „Exultate Deo” wyd. X z 2010r. – 746 pieśni.
Śpiewnik „ Skarbiec Pieśni Kościelnych” 2013r. – 860 pieśni.
Śpiewnik „Śpiewnik Kościelny” z 2012r. – 860 pieśni.
Śpiewniki „Chorał Śląski” tom I.II.II. z 2011r. – 860 pieśni.
Śpiewnik „Droga do nieba” wyd. LVI z 2006r. – 1031.
Chorał „ Droga do nieba” tom I, II, III – 1031 pieśni.
Dodatek Nutowy Pani Marii Szymanowicz – 48 pieśni.
Śpiewnik „Śpiewy Uwielbienia” wyd. III z 2012r.– 38 pieśni.
Litanie „113 Litanii” na różne okazje – 113 pieśni.
Śpiewy międzylekcyjne ze wszystkich lekcjonarzy – 897 psalmów.

W przygotowaniu :
- Śpiewnik „Święta Trójco” tom I i II – 664 utworów – do końca września będzie gotowy
- Refreny psalmów responsoryjnych z nowych lekcjonarzy – jest już do sierpnia 2016r.
- Zestawy Pieśni na każdy dzień roku liturgicznego

Wszystkich pieśni, piosenek, nabożeństw, litanii oraz psalmów międzylekcyjnych jest ok. 12.000.


Józef Surudo
Tel. 536 403 599
e-mail: org.justus@gmail.com
www.opensong.pl
https://www.facebook.com/opensong.polska

org. Józef Surudo
Parafia pw. Św. Michała Archanioła
Tel. 536 403 599
Skype: atut-muz
org.justus@gmail.com
www.opensong.pl
https://www.facebook.com/opensong.polska