XVI Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem"

Napisane w dniu 2021-08-13 09:25:02 przez jcuryllo.

Miejsce: Bielsko-Biała , Gaude Cantem
Data rozpoczęcia: 2021-10-21
Artysta: HEJNAŁ MAZAŃCOWICE
Międzynarodowy Festiwal Chórów „GaudeCantem” odbędzie się w roku 2021 już po raz szesnasty. Historia imprezy jest jednak dłuższa - sięga roku 1996. Wtedy właśnie „Gaude Cantem” został zorganizowany po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniejszy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w Bielskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ta właśnie organizacja wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej to niezmiennie, od początku po dzień dzisiejszy, główni organizatorzy Festiwalu. Świadectwem pamięci o tamtych pierwszych latach, a nade wszystko wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu, wówczas prezesa oddziału PZChiO w Bielsku-Białej, jest nadanie imprezie jego imienia. Miejscem trzech pierwszych edycji (1996-1998) był Oświęcim. Później impreza została przeniesiona do Bielska-Białej i tu pozostała już na stałe.
Od 2005 roku, kiedy to po kilku latach przerwy ponownie zaczęto zapraszać zespoły zagraniczne, w imprezie wzięły udział  282 chóry z Czech, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, Rosji, Estonii, Cypru i Polski.
W programie Festiwalu znajdują się: warsztaty chóralne, seminarium dla dyrygentów chórów, konkurs chóralny, Przegląd Chórów Seniora (skierowany do zespołów w których składzie min. 30% stanowią osoby w wieku 60+) oraz koncerty festiwalowe organizowane w Bielsku-Białej i miejscowościach powiatu bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego.
Organizatorom zależy na tym, by impreza pomagała podnosić umiejętności uczestniczącym zespołom i dyrygentom, ale również, by była okazją do artystycznej rywalizacji chórów od dziecięcych do seniora.

 

Źródło: XVI Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem"

Wcześniejsze Nowości

Wrocław Miastem Muzyki - Ogólnopolskie Forum Chóralistyki

Szanowni Państwo,
Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki”, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser”.
Całe wydarzenie odbywa się w…

LEGNICA CANTAT 51

Ogłaszamy wszem i wobec, że przedłużamy nabór chórów do konkursu w ramach 51 edycji Legnica Cantat. Zainteresowani zgłaszać się mogą do 4 października 2021.   Z uwagi na przeniesienie wydarzenia z roku 2020 na rok 2021, wszystkie zespoły już…

XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni

Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Collegium Cantorum ma zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w XIII Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, który odbędzie się dnia 23 października 2021 roku w Chełmnie. Szczegóły…