XIV Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej - Szemud 2021

Napisane w dniu 2021-02-07 13:50:11 przez jcuryllo.

Miejsce: Kielno , kościół św. Wojciecha
Data rozpoczęcia: 2021-03-20
Szanowni Państwo
mamy wielką przyjemność  zaprosić  chóry i zespoły chóralne z całego kraju na organizowaną, 14. edycję ogólnopolskiego Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej – Szemud 2021, który odbędzie się 20 marca 2021 r.
Pierwsza edycja festiwalu w formie przeglądu odbyła się w roku 2007 i była skierowana wyłącznie do chórów pomorskich. Od tej pory festiwal stale się rozwija. Po trzech latach przyjmuje formułę konkursu i od kilku lat swoim zasięgiem obejmuje cały kraj.
Każda nowa edycja festiwalu to inny utwór przewodni. W tym roku będzie to Kyrie z Mszy IX „Cum jubilo”. Żywimy więc nadzieję, że ten nasz skromny wkład w dzieło upowszechniania chorału gregoriańskiego stanie się przykładem oraz zachętą dla częstszego wykonywania przez szersze grono chórzystów, a zwłaszcza do udziału w konkursie na najlepsze wykonanie tego utworu.
Zachęcamy także Państwa do udziału w konkursie na najlepsze wykonanie pieśni pasyjnej  w języku kaszubskim. Utwory te są szczególnie  bliskie sercu mieszkańców kaszubskiej Gminy Szemud i całego regionu.
Organizatorzy dla najlepszych chórów  przygotowali liczne nagrody rzeczowe i finansowe. Laureat Grand Prix Festiwalu otrzyma cenną nagrodę Wójta Gminy Szemud - statuetkę „Via Domini”. Ta oryginalna  statuetka  złożona jest z kilku ważnych, symbolicznych elementów. W głównej ścianie wycięty jest ażur w kształcie postaci ludzkiej, obok osadzona jest pionowo pięciolinia z zapisem nutowym pieśni »Zbawienie przyszło przez krzyż«. Na odwrocie ściany przymocowany jest błyszczący krzyż. Statuetka odlana jest z mosiądzu i umocowana na postumencie z kamienia. Ażur w kształcie postaci ludzkiej można odczytywać jako człowieka stojącego pod krzyżem, szukającego swojego krzyża i swojej drogi pójścia za Zbawicielem. Płaszczyzna z prześwitem może też być interpretowana jako ewangeliczna Brama. Druga prestiżowa nagroda to replika  „Via Domini” – szklana statuetka pokryta złotymi płatkami, na której naniesione są nuty z bursztynu. Nagroda  ufundowana jest przez Archidiecezję Gdańską. W festiwalu mogą wziąć udział nie tylko zespoły kościelne różnych wyznań, ale także chóry świeckie. Termin zgłoszenia upływa 31 stycznia 2021 roku. Szczegóły na stronie www.gcksir.szemud.pl

Kontakt: gckszemud@wp.pl   lub  sekretariat@gcksir.szemud.pl
 

Źródło: XIV Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej - Szemud 2021

Wcześniejsze Nowości

Śródmiejskie kolędowanie

Śródmiejskie kolędowanie
28 grudnia 2019 r. (sobota), godz. 1800
Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy
Pl. St. Małachowskiego 1 w Warszawie
WSTĘP WOLNY
  
Benjamin Britten – „A Ceremony of Carols” 
Kolędy…

III WIELKOPOLSKI FESTIWAL PIEŚNI RELIGIJNEJ "OFIARUJĘ TOBIE" MORZEWO 2020

Zapraszzamy do udziału chóry z całej Polski do udziału w III WIelkopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Ofiaruję Tobie" MORZEWO 2020. Jest to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności oraz pokazania pracy chóru. Jest to 3 edycja festiwalu. Karta…

Słowicze kolędowanie

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki
Maciej WIELOCH - dyrygent
gość specjalny: ELENI z zespołem
Krzysztof Szaniecki - wprowadzenie słowne do koncertu

W programie najpiękniejsze kolędy i…