Festiwal L’Arte Organica

Napisane w dniu 2017-06-14 11:40:52 przez pawk100.

Miejsce: Nowy Sącz

Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'ARTE ORGANICA to cykl koncertów - recitali organowych, nawiązujący do tradycji organizowanych w latach 70. w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu z inicjatywy prof. Jana Jargonia.

W koncertach występują wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy. Wyboru wykonawców dokonuje prof. Mirosława Semeniuk-Podraza z Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, która sprawuje kierownictwo artystyczne nad Festiwalem. Należy podkreślić różnorodność stylistyczną muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla - można usłyszeć muzykę organową, rzadko prezentowaną w Polsce, np. kompozytorów meksykańskich, urugwajskich. Zasadniczą ideą organizacji Festiwalu jest popularyzacja organów jako instrumentu koncertowego w kontekście powszechnego braku znajomości literatury muzycznej stworzonej z myślą o tym instrumencie, wykorzystywanym głownie dla celów liturgicznych w kościele katolickim.

Brzmienie wspaniałego instrumentu, jakim są organy w Bazylice św. Małgorzaty, wyjątkowy nastrój panujący we wnętrzu 550-letniej sądeckiej świątyni wprawiają słuchaczy w niezwykły, pełen kontemplacji nastrój, stanowiący idealną aurę do odbioru muzyki organowej.

Od 2017 roku koncerty odbywają się także w kościele św. Kazimierza, w którym zostały oddane do użytku unikatowe organy, najwyższej klasy nowoczesny instrument reprezentujący niespotykaną w Polsce estetykę brzmieniową, wzorowaną na wczesnoromantycznych organach niemieckich, co czyni go unikatowym również w skali europejskiej.

Festiwal L’Arte Organica, organizowanym przez MCK SOKÓŁ, który będzie się odbywał od czerwca do lipca w Nowym Sączu.

 

90d001e1be2169ec2973f6ebda409e41.jpg

Wcześniejsze Nowości

III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI IM. JÓZEFA ŚWIDRA

Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia", który na Śląsku jest jednym z najstarszym zespołów chóralnych. Kontynuuje tradycje Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia powstałego w 1908 roku. Festiwal otrzymał imię Józefa…

Zjazd Muzyków Dobrej Woli

Zjazd Muzyków Dobrej Woli odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 9-10 września 2017 r. Celem Zjazdu jest wspólne wychwalanie Boga poprzez muzykę oraz integracja muzyków, wspólna wymiana doświadczeń, zawieranie znajomości. Wykonywany repertuar oparty…

KLASTER na INDUSTRIADZIE

Podczas koncertu zabierzemy Was w muzyczną podróż dookoła świata - usłyszycie pieśni różnych narodów w różnych językach.

Pełny program Industriady znajduje sie pod adresem …