Festiwal Muzyki Sakralnej MUSICA VERA - "Muzyka Nowych Świątyń"

Napisane w dniu 2017-01-20 17:26:44 przez pawk100.

Miejsce: Toruń
Data rozpoczęcia: 2016-10-22

„Można powiedzieć, że jakość muzyki zależy od czystości i wspaniałości spotkania z tym, co Boże, z doświadczeniem miłości i cierpienia. Im bardziej czyste i prawdziwe jest to doświadczenie, tym czystsza i wspanialsza będzie także muzyka, która z niego się rodzi i rozwija.”
Papież Benedykt XVI
 
MUSICA VERA – Muzyka Prawdziwa. Prawdziwa, bo stawiająca na autentyczny przekaz i jasny odbiór. Prawdziwa, bo dotykająca najsubtelniejszych i najgłębszych sfer życia człowieka. Prawdziwa, bo traktująca samą siebie na serio – bez igrania z odbiorcą, bez stwarzania pozorów. Prawdziwa, bo prawda to najbardziej naturalna dla człowieka rzeczywistość.
 
Festiwal MUSICA VERA to projekt prezentujący różne odsłony muzyki sakralnej. Idea Festiwalu powstała z myślą o melomanach, którzy dostrzegają w muzyce sakralnej jedno z narzędzi budowania własnej religijności. Nowatorska formuła prezentowania wydarzeń festiwalowych w nowych kościołach Torunia wywodzi się z potrzeby wtłaczania kultury do tych ośrodków, które choć licznie uczęszczane, nie wpisały się dotąd w kulturalną mapę miasta.
 
MUSICA VERA ma nauczyć słuchacza, czym muzyka sakralna jest, jak należy ją wykonywać, w czym upatrywać jej niesamowitości. Ma zachęcić do poznawania tego, co wydając się zbyt oczywiste, bywa pomijane. Będziemy prezentować muzykę sakralną właściwą różnym wyznaniom chrześcijańskim – od chorału gregoriańskiego, aż po muzykę cerkwi prawosławnej. W ramach Festiwalu odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Chóralny, stanowiący wznowienie i kontynuację  toruńskiego „Ars Liturgica”.
 
Ufamy, że Festiwal MUSICA VERA  przyczyni się do godnego promowania Torunia jako silnego ośrodka kulturalnego i religijnego oraz wpisze się na stałe w festiwalowy kalendarz Polski.Źródło: Festiwal Muzyki Sakralnej MUSICA VERA - "Muzyka Nowych Świątyń"

Wcześniejsze Nowości

VIII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ CHÓRÓW O KRYSZTAŁOWE SERCE CHEŁMIŃSKIEJ JESIENI

REGULAMIN

1. Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”
2. Cele turnieju:
– propagowanie śpiewu chóralnego jako jednej z form muzycznych
– wymiana doświadczeń i integracja zespołów
–…

Koncert Galowy VII Międzynarodowego Festiwalu Chorów w Warszawie

Krótkie recitale indywidualne  chorów:

Chór  żeński PARADUR (Norwegia), dyr. Jan Røshol:
You raise med up(Jesus Raises Me Up)       Podnosisz Mnie, Jezu                  Rolf Løvland
Springar fra Bergen                            …

Koncert chórów w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Chorów w Warszawie

Tertneskoret został założony w 1950 roku jako mała, męska  grupa wokalna, która w w latach 60-tych przeistoczyła się w  chór głosów mieszanych.
Obecnie 37-osobowy; pod pod kierunkiem pana Mikaela Hedne.Większość chórzystów żyje i pracuje w Tertnes,…