Koncert inauguracyjny festiwalu RJCH w Rybniku

Napisane w dniu 2017-01-20 17:25:41 przez jcuryllo.

Dnia 6 listopada o godzinie 19.15 w kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Rybniku odbędzie się koncert inaugurujący Festiwal Rybnickiej Muzyki Chóralnej.

 

Podczas inauguracji tegorocznego festiwalu zaśpiewa rewelacyjny Chór Męski Cerkwi Św. Andrzeja Apostoła pod dyrekcją Aleksieja Rodionowa z Kaliningradu / Rosja. W programie wykonane zostaną utwory muzyki cerkiewnej oraz rosyjskich mistrzów muzyki klasycznej.
 

Chór  Męski pod dyrekcją Aleksieja Rodionowa został założony w 2011 roku w Cerkwi  Św. Apostoła Andrzeja kaliningradzkiej diecezji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jego założycielem i kierownikiem jest Aleksiej Rodionow,  absolwent (1995-2000) Państwowego Konserwatorium im. Kurmangazy w Ałmaacie (Kazachstan) w  klasie profesora A.V. Mołodowa, zasłużonego Artysty ZSRR.
 

Prof. Mołodow  jest uczniem słynnego rosyjskiego dyrygenta chóralnego A.W. Swiesznikowa. W 2011 roku  chór liczył 5 śpiewaków, a w 2012 już 6-8 a od 2013 roku liczba członków chóru liczy od 10 do 15 osób.

Chór jest stałym uczestnikiem Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacred Music Festival, który odbywa się w Kaliningradzie. 


W maju 2012 roku na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Konkurencji w Sopocie chór zdobył srebro, tego samego roku w ramach programu - Dni Kultury Obwodu Kaliningradzkiego w Szczecinie, chór wykonał recital muzyki sakralnej w Cerkwi św. Mikołaja i na Zamku Książąt Pomorskich.
 

W latach 2012 i 2013 chór często występował na najlepszej scenie Kaliningradu w filharmonii, otrzymał także dyplom Wydziału Kultury miasta Kaliningrad. W maju 2013 roku na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2013" w Białymstoku,  zdobył pierwsze miejsce w  kategorii chórów kościelnych.


W październiku tego roku roku brał udział w XIII Koncertach Muzyki Kościelnej w Giżycku, zaś na XIII Międzynarodowym Festiwalu, konkursie muzyki chóralnej im.Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie zdobył "Złoty Dyplom" oraz nagrodę i dyplom dla "Najlepszego Chóru Zagranicznego".


W repertuarze chóru znajdują się m.in. utwory Czajkowskiego, Musorgskiego, Nowowiejskiego. 

foto.php?rodzaj=news&nid=5950

Źródło: Koncert inauguracyjny festiwalu RJCH w Rybniku

Wcześniejsze Nowości

Muzyka na Wawelu - M. Duruflé "Requiem"

Dnia 8 listopada o godzinie 17.30 w Katedrze na Wawelu odbędzie się koncert chóru mieszanego Katedry Wawelskiej.

Uroczyste nabożeństwo ekumeniczne z okazji Święta Muzyków

W trakcie nabożeństwa zaśpiewa Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Zespół Wokalny "Rondo" SM I st. im Grażyny Bacewicz we Wrocławiu – pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny. Na organach zagra Łukasz Mosur i Tomasz Kmita-Skarsgård, a…

Koncert oratoryjny ”Ein Deutsches Requiem” J.Brahmsa

W dniu 8 listopada o godzinie 20.00 w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie odbędzie się koncert oratoryjny J. Brahmsa