Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Biechowo (wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Dawniej były tu prawdopodobnie organy z okresu budowy kościoła, na co wskazują m.in. pozostałości po konduktach o kwadratowym przekroju. Rokokowy rospekt najprawdopodobniej został wybudowany równocześnie z ołtarzem głównym, wskazuje na to m.in rokokowy baldachim zawieszony nad prospektem, który podobny jest do baldachimu w głównym ołtarzu. Na uwagę zasługuje bogata snycerka, w tym rzeźby aniołów i wspomniany baldachim.

Stół gry mieści się w miejscu szafki gry z poprzedniego instrumentu, wbudowanej centralnie w cokół szafy organowej. Grający siedzi tyłem do ołtarza głównego. 

Ostatnio wykonawca z Gniezna wymienił Bordun 16’ na Obój 8’. Instrument jest użytkowany na co dzień podczas liturgii, czasem także w celach koncertowych. Stan organów jednak się pogarsza, pojawiły się np. nieszczelności systemu powietrznego. 

Obecnie (10.08.2021) nie działa większość dźwięków w klawiaturze nożnej oraz kilka dźwięków w manuale I. Organy są totalnie rozstrojone i wymagają kompleksowych prac restauracyjnych. 

Budowniczy
Paul Voelkner
Rok zakończenia budowy
1911
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
15
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Prinzipal 8’1. Geigen Prinzipal 8’1. PrinzipalBass 16’
2. Oktave 4’2. Liebl. Gedackt 8’2. Subbas 16’
3. Konzert Flöte 8’3. Salicional 8’3. BasFlöte 8’
4. RohrFlöte 4’4. Travers Flöte 4’
5. Gamba 8’5. Flauto Amabile 8’
6. Bordun 16’ *
7. Miksture 3 f.
Pomoce
Kombinacje stałe: Tutti, Mezzoforte, Piano
Calcant Glocken
Manual Koppel 2-1
Man 1-p
Man 2-p
Przypisy
*) faktycznie Obój 8'
Stół gry

Stół gry

Wnętrze instrumentu

Wnętrze instrumentu


Źródło
Oględziny własne
Autor
Daniel Tomas


Ostatnia modyfikacja: 2021-08-10 20:39:43


tomekpado
tomekpado 2021-03-07 22:03:34
Po raz kolejny uprasza się o korektę rażących błędów w opisie, wprowadzających czytelnika w błąd (nazwy głosów, rzekomy głos Puzon 16', który faktycznie nie istnieje w niniejszym instrumencie oraz błędna informacja, jakoby dyspozycja organów była nieoryginalna).

mlody.organowy
mlody.organowy 2021-02-26 00:49:48
Jeśli się nie znasz to nie publikuj nic

adam.bigosinski
adam.bigosinski 2020-12-21 22:56:26
"Nazwy głosów i pomocy są nie oryginalne" - na nieszczęście spisującego są oryginalne, wystarczy umieć je przepisać.
Organy nie mają 16 głosów, co zresztą widać w szafie organowej.
Zostały zbudowane w 1911 r.

tomekpado
tomekpado 2020-12-20 08:42:35
Opis niezgodny ze stanem faktycznym, w instrumencie nie występuje głos Puzon 16’ w sekcji pedału. Nazewnictwo głosów tez budzi zastrzeżenia. Zasięgnieta u organmistrza opiekującego się instrumentem opinia podważa wiele informacji w tym opisie. Uprasza się o jego korektę lub usunięcie w celu niepowielania błędnych informacji.

adam.bigosinski
adam.bigosinski 2020-12-19 12:38:22
tylko tutaj nawet dyspozycja jest błędna... A wstępna ekspertyza już jest.

amirafik
amirafik 2020-12-17 21:30:41 Edytowany
W czym widzicie kłopt? Że brak dwukropka nad ,o' w opisie Flöte? Ja się cieszę z tego, że mamy kolejny instrument w bazie. Litera ,o' czy ,ö' to szczegół. Ważne jest zdjęcie prospektu, kontuaru, stopaż głosów... Oryginalność dyspozycji ustali ekspertyza jak do niej dojdzie. Chyba że nie o to chodziło w nazwach głosów.

adam.bigosinski
adam.bigosinski Edytowany
Tu nie jest potrzebna żadna ekspertyza, wszystko widać jak na dłoni. Przebadałem wiele Felków w swoim życiu, tego też już widziałem, jeszcze wiele do pracy doktorskiej przebadam. Nazwy są wpisane błędnie. Kombinacje są od powstania instrumentu. Drzwiczki mogą się nie zamykać przez syf na kontuarze. Te organy mają 15 głosów. To nie jest żaden puzon tylko obój, wstawiony bodajże w miejsce Bordunu 16'.
Autora proszę o lepsze rozeznanie w nomenklaturze organowej. Redakcja takie buble przepuszcza, cóż zrobić. Ale nazwy głosów lepiej wpisywać poprawnie.

DanielOrganista
DanielOrganista Edytowany
za niedługo zostanie przeprowadzona ekspertyza która wszystko wykaże, wówczas zaaktualizuje też ten opis ;)

adam.bigosinski
adam.bigosinski Edytowany
Jest to niemożliwe. Pewnie drzwiczki są źle zamontowane lub wyrobione. Włączniki kombinacji są oryginalne, co widać na zdjęciu. Nazwy głosów albo zostały zmienione ale ktoś się nieźle kopnął podczas pisania. W dodatku głos Posaune 16' zdaje się nie być głosem oryginalnym.

DanielOrganista
DanielOrganista Edytowany
o dodaniu tak owych świadczy niemożliwość zamknięcia drzwiczkami stołu gry, uniemożliwiają to kombnacje stałe, co prowadzi do tezy że zostały dobudowane

adam.bigosinski
adam.bigosinski Edytowany
niemożliwe, aby do organów dodano kombinacje stałe. Takowe Voelkner budował praktycznie do każdych organów. Wielkość instrumentu świadczy, że kombinacje są oryginalne, prawdopodobnie ktoś majstrował przy włącznikach. Ponadto przedstawiona pisownia nie jest pisownią oryginalną.

Zaloguj się, aby dodać komentarz!