Сerkiew Wprowadzenia NMP do Świątyni Підліски (Івано-Франківська область)

Opis Instrumentu

W 1939 roku koloniści niemieccy, opuszczając wieś, na pamiątkę swojego pobytu pozostawili dla wspólnoty cerkiewnej sześciogłosowy pozytyw z myślą, że wierni zaopiekują się nim. Instrument ten został zbudowany pod koniec XIX wieku przez Jana Grocholskiego, organmistrza ze Starego Sącza. Po II wojnie światowej, w czasie dyktatury radzieckiej, parafianie zdecydowali rozebrać instrument i zachować go w częściach w domach, aż do lepszych czasów. Dzięki profesjonalnemu rozebraniu i oznaczeniu piszczałek oraz innych elementów instrumentu w roku 1990 bracia Miron i Iwan Kazym, przy pomocy lwowskiego organisty i organmistrza Witalija Piwnowa, złożyli pozytyw. Piwnow dokonał regulacji mechaniki i nastroił instrument. Na pamiątkę przeprowadzonego remontu nad klawiaturą, z prawej strony od tabliczki z nazwiskiembudowniczego, umieszczona została tabliczka, na której napisano: „Орган реставрований братами Мироном та Іваном Казимами на честь 120-річчя Уведенської церкви в селі Нягрин. 1990 р.” (Organy odrestaurowane przez braci Mirona i Iwana Kazym dla uczczenia 120-lecia Wwedeńskiej cerkwi we wsi Niagryn. 1990 r.)

Prospekt neoklasyczny, architektoniczny, w typie modyfikowanej serliany, zdobiony skromną dekoracją snycerską, złocony. Jednosekcyjny, trójosiowy, o płaskim konturze. Środkowy segment piszczałkowy szerszy od bocznych, a labia tych piszczałek ustawione w formie litery „V”. Wszystkie segmenty piszczałkowe prostokątne, zwieńczone odcinkami belkowania. Górne części piszczałek osłonięte są ażurowymi kotarami. Prawdopodobnie w prospekcie rozmieszczony głos Pryncypal 4’.

Kontuar wyposażony w jedną klawiaturę manuałową z zakresem C-f3.

W 2009 roku instrument był w dobrym stanie. Jednak piszczałki oraz wiatrownica potrzebowały czyszczenia i remontu.

Budowniczy
Jan Grocholski
Stan instrumentu
Dostateczny
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał
1. Flet major 8’
2. Principal 4’
3. Flet trawers 4’
4. Flageolett 4’
5. Oktava 2’
6. Flet minor 1’Opracował(a): Petro Chyryk
Źródło: Petro Chyryk, Organy na Ukrainie. Województwo iwano-frankiwskie i tarnopolskie, Lublin 2017 (praca magisterska KUL)


Ostatnia modyfikacja: 2020-05-12 17:54:21


Zaloguj się, aby dodać komentarz!