7 X

Posty 1 - 9 z 9


Posługa: Inna
Miasto: Mogilno/Poznań
Offline
2014-09-26 11:14:47  

W.
Zawitaj Królowo Różańca Świętego
Zawitaj Matko Różańca Świętego
Zdrowaś Maryjo, Bogarodzico
Przy obchodzie Różańca Świętego


O.
Ty Boże wszystko wiesz
Cześć Maryi
Święta Panno


K.
Oto Panna pocznie i porodzi Syna
Chrystus Pan karmi nas
Bądźże pozdrowiona


U.
Magnificat (jeśli nie było tego śpiewu na Komunię)


Z.
Do Królowej Różańcowej
Zawitaj Matko Różańca Świętego



Pozdrawiam ;)

AKJMB


Posługa: Wierny świecki
Miasto: Pasieka Otfinowska, Kraków
Offline
2014-10-01 20:43:11  

W.:
Pozdrowiona bądź Królowo (w nawiązaniu do antyfony)
Pd: jw.
K.:
Archanioł Boży Garbryiel (w nawiązaniu do antyfony)
U.:
Chrystus Pan karmi nas
Chwalcie o dziatki
Z.:
Witaj Królowo
Salve Regina



Pan jest z Tobą, dzielny wojowniku :)


Posługa: Inna
Miasto: Mogilno/Poznań
Offline
2014-10-02 15:38:02  

co do Komunii i Zakończenia....no bez przesady.



Pozdrawiam ;)

AKJMB


Posługa: Organista
Miasto: Tarnów
Offline
Utworzono: 2014-10-04 13:37:53 Zmodyfikowano: 2014-10-04 13:40:13  

A co jest złego w śpiewach na zakończenie ? Drzewiej Salve Regina (tudzież polska wersja: Witaj, Królowo) była śpiewana po każdej mszy w okresie zwykłym, więc teraz chyba też można od czasu do czasu, co nie ? :D


Archanioł pasuje do antyfony - a skoro i tak proponujemy śpiewy adwentowe, np. Oto Panna pocznie, to Archanioła również można proponować. Więc jak nie ma sprzeciwu to zatwierdzam wszystkie te 3 śpiewy :)



Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)

Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)


Posługa: Inna
Miasto: Mogilno/Poznań
Offline
2014-10-04 18:23:39  

Salve Regina po każdej w okresie zwykłym? Nowych rzeczy się ucze...dowody.



Pozdrawiam ;)

AKJMB


Posługa: Wierny świecki
Miasto: Pasieka Otfinowska, Kraków
Offline
2014-10-04 19:54:07  

Nadal się śpiewa np. w Krakowie po Mszy w rycie klasycznym



Pan jest z Tobą, dzielny wojowniku :)


Posługa: Organista
Miasto: Tarnów
Offline
Utworzono: 2014-10-04 22:57:21 Zmodyfikowano: 2014-10-04 23:04:08  

Nie mam obecnie dostępu do Mszału, ale na 95% znajdują się w nim Antyfony Maryjne z odpowiednimi rubrykami, które kiedyś (do reformy liturgicznej) były bardzo ściśle przestrzegane.


A jeśli nawet nie było to nakazane... to na pewno zjawisko śpiewania Antyfon Maryjnych na zakończenie było rozpowszechnione.


W poniedziałek postaram się przejrzeć Mszał z 1962 i napiszę co znalazłem :)


 


P.S. Pomijam fakt, że w dawnym kalendarzu liturgicznym nie było czegoś takiego jak okres zwykły :D Ale taki skrót myślowy myślę, że jest w miarę czytelny.



Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)

Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)


Posługa: Organista
Miasto: Tarnów
Offline
2014-10-05 00:27:02  

A jednak udało mi się przejrzeć Mszał 1962 i nie znalazłem tam Antyfon Maryjnych. Nie skończyłem jednak poszukiwań na Mszale. Znalazłem, że na 100% taka tradycja istniała i to nie tylko w Polsce. Np. odnośnie śpiewu Salve Regina: "When sung at the conclusion of Mass, only the anthem is sung. In a Marian house, the seasonal anthem is sung on Sundays and Marian feasts throughout the year at the conclusion of Mass."
Powiem nawet więcej - ta tradycja ciągle istnieje tam, gdzie odprawia się Msze w Rycie Klasycznym o czym wspomniał przedmówca. Nie wiem skąd dokładnie się wzięła, ale była i jest. Przecież nawet Ty w propozycjach czasem z niej (jak widać) nieświadomie korzystasz proponując "Dowolną pieśń ku czci NMP". To właśnie z tych antyfon się wywodzi grin.png


Ciekawostką odnośnie antyfon maryjnych jest: "These four antiphons were originally only performed in connection with psalms, but have been used as detached chants since 1239."


 


Podsumowując - jak najbardziej zachęcam do proponowania ich na zakończenie - a jeszcze bardziej do wykonywania smile.png



Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)

Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)


Posługa: Inna
Miasto: Mogilno/Poznań
Offline
2014-10-05 20:45:16  

ja jednak pozostanę przy tworach typu Ave Maria itd



Pozdrawiam ;)

AKJMB

Szybka odpowiedź