Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela (Костел Різдва св. Йоана Хрестителя) Mościska (Мостиська) (Львівська область)

Prospekt (przed remontem)

Prospekt (przed remontem)

Opis Instrumentu

Obecny kościół parafialny w Mościskach zaczęto wznosić na przełomie XVI i XVII wieku. Został konsekrowany 8 stycznia 1604 roku przez biskupa Macieja Pstrokońskiego, a prace budowlane zakończono dwa lata później. Jest to jedna z najmłodszych świątyń wzniesionych w całości w stylu gotyckim. Kościół pozostawał nieprzerwanie czynny w okresie komunistycznym.

Już w 1648 roku w kościele znajdował się chórek organowy na północnej ścianie nawy głównej. W 1722 roku w nawie głównej znajdowały się dwa chóry muzyczne: jeden nad wejściem głównym, drugi na ścianie północnej – z organami. Obecne organy, wykonane w 1883 roku przez firmę organmistrzowską Żebrowskich, mają 13 głosów (10 w manuale i trzy w pedale), jeden manuał i pedał. Neogotycki prospekt jest pięcioosiowy, z trzema wieżyczkami, z których najwyższa znajduje się pośrodku. W 1933 roku instrument został odnowiony.

W 2021 roku podjęto decyzję o renowacji wyeksploatowanego instrumentu. Prace wykonał zakład organmistrzowski „Ars Organum” Adama Olejnika. Przywrócono wówczas organom ich pierwotne, romantyczne brzmienie. Zrekonstruowano dwufałdowy miech oraz urządzenie do kalikowania. Prospekt odzyskał oryginalną biało-złotą kolorystykę, przykrytą przez warstwę brązowej farby olejnej.

Ponadto naparawiono wszystkie drewniane elementy zniszczone działalnością drewnojadów. Odnowiono wszystkie piszczałki, zarówno drewniane jak i metalowe. Organy zostały ponownie poświęcone podczas odpustu 24 czerwca 2025 roku przez sufragana lwowskiego Leona Małego.


Budowniczy
Ignacy Żebrowski, Aleksander Żebrowski
Rok zakończenia budowy
1883
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
13
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbass 16'
2. Salicional 8'2. Principal-bass 8'
3. Bourdon 16'3. Flauto 8'
4. Portunal 8'
5. Fl. Major 8'
6. Travers 4'
7. Principal 4'
8. Quinta 2 2/3'
9. Piccolo 2'
10. Mixtura 3 fach.*
Przypisy
*) w rzeczywistości głos jest czterorzędowy
Stół gry (przed remontem)

Stół gry (przed remontem)






Źródło

M. Walczak, Kościół parafialny p.w. Św. Jana Chrzciciela w Mościskach [w:] Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, red. J.K. Ostrowski, cz. I, Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, t. 7, Kraków 1999, s. 165–192.

Autor
Bartłomiej Bednarz


Ostatnia modyfikacja: 2025-06-29 21:14:59