Kościół św. Antoniego Roszowicki Las (opolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Historia instrumentu

Organy zgodnie z numerem opusowym datowane są na rok 1913, natomiast budowę kościoła ukończono dopiero w 1914 roku. Warto dodać, że budowa kościoła odbywała się z własnej inicjatywy mieszkańców, bez zezwolenia władz kościelnych i państwowych.   

We wrześniu 1956 roku Ryszard Franke i Jan Jona z Rybnika przeprowadzili czyszczenie, reparację i strojenie, o czym informuje wpis ołówkiem na wiatrownicy manuału II. Następnie w 1999 roku remont generalny wykonał Wiesław Jeleń. Zostały wtedy wymienione mieszki na kanałach powietrznych, elementy drewniane zostały zaimpregnowane oraz uzupełniony głos Mixtura. W ostatnich latach zostały ponownie wymienione wszystkie mieszki.

Stan obecny

Organy są sprawne, chociaż wymagają czyszczenia, uszczelnienia systemu powietrznego oraz strojenia. W momencie przystąpienia do remontu w 1999 roku organy były zdekompletowane, między innymi brakowało całego głosu Mixtur, który został wtedy uzupełniony. Prawdopodobnie w latach 50. do instrumentu zostało dostawionych siedem piszczałek w oktawie wielkiej głosu Gambe oraz siedem piszczałek oktawy małej głosu Violoncello, które należały do głosu Pryncypał Skrzypcowy i pochodzą z niezidentyfikowanych organów. Ponadto w głosie Violoncello do dziś brakuje czterech piszczałek w oktawie wielkiej, które nie zostały uzupełnione. Poza powyższymi uzupełnieniami i brakami instrument jest zachowany w oryginale lub też ewentualne braki piszczałek były uzupełniane egzemplarzami z innych instrumentów Schlaga. Na kilku piszczałkach widnieje inskrypcja z nazwiskiem piszczałkarza (Krause?) oraz data 1912, co potwierdza oryginalość piszczałek.  

Wiatrownice stożkowe. Miech magazynowy, jednofałdowy, z dwoma podawaczami, wraz z dmuchawą znajduje się w osobnym pomieszczeniu za organami, obok wieży.

Skala manuałów: C–f3; skala pedału: C–d1.


Budowniczy
Schlag & Söhne
Opus
980
Rok zakończenia budowy
1913
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
15
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Mixtur 3–4f.*1. Geigen-Prinzipal 81. Violon 16***
2. Octave 42. Dulciana 8’ **2. Subbass 16
3. Hohlflöte 83. Portunal 83. Violoncello 8
4. Gemshorn 84. Travers-Flöte 4
5. Gambe 85. Fugara 4
6. Prinzipal 8
7. Bordun 16
Pomoce
Manual-Koppel
Pedal-Koppel I
Pedal-Koppel II
Super-Oct. Koppel II an I
Tutti
Kalkant
Windprobe
Przypisy
*) w rzeczywistości mikstura jest w całości 4-rzędowa (układ: 2', 1 1/3', 1', 2/3')
**) nieoryginalna tabliczka rejestrowa, w rzeczywistości Salicet 8'
***) piszczałki oznaczone GAB 16x (Gambenbass 16')
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego






Źródło

Oględziny własne
Informacje od organmistrza Wiesława Jelenia

Autor
Jakub Głombik


Ostatnia modyfikacja: 2024-08-08 14:39:37