Posty 1 - 8 z 12


Posługa: Organista
Miasto: Mogilno/Poznań
Online
2015-11-21 21:25:59  

Ten temat stworzyłem, abyśmy opracowali raz a dobrze msze Rorate. Ja jutro napiszę jakiś logiczny wstęp, zbierzemy propozycje, przeredagujemy i będzie na lata :)Pozdrawiam ;)
AKJMB


Posługa: Organista
Miasto: Poznań
Online
2015-11-22 16:47:03  

Weź od Józefa PDFa z Adwentem - jest tam sporo błedów, ale pewnie wiele wartościowych pomysłów też było.

Jak mozesz zrób także sensowny komentarz do Gloria na Roratach

Tutaj coś kiedyć znalazłem i umieściłem za zgodą autora: http://ktorganista.blogspot.com/2014/12/gloria-na-mszy-wotywnej-o-matce-bozej-w.html

 

No i raz jeszcze publicznie - Cieszę sie z Twojego powrotu :)Teolog, który nie kocha sztuki, poezji, muzyki, natury, taki teolog może być niebezpieczny. (BXVI)


Posługa: Organista
Miasto: Mogilno/Poznań
Online
2015-11-22 22:41:04  

spokojnie, pieśni mam już opracowane a wstęp jest w trakcie tworzenia :)Pozdrawiam ;)
AKJMB


Posługa: Organista
Miasto: Mogilno/Poznań
Online
Utworzono: 2015-11-22 23:32:40 Zmodyfikowano: 2015-11-22 23:32:58  

Pierwsze wzmianki o mszy Rorate sięgają XII wieku a rozkwit przypada na wiek XVI. Nazwa wzięła się od pierwszych słów antyfony na rozpoczęcie liturgii Rorate, ceali desuper. Zaś samo słowo rorate oznacza dosłownie rosić, rosa pada. Wotywa ta była w naszym kraju bardzo popularna. Za czasów Zygmunta I powołano specjalną kapelę, tzw. rorantystów, którzy swoją grą i śpiewem uświetniali liturgię Rorat.


Msza Rorate powinna być odprawiana jako pierwsza liturgia o wschodzie słońca. Niestety obecnie charakter tej wotywy jest zupełnie zatarty. Ze „względów duszpasterskich” Roraty często odprawiane są w godzinach wieczornych a duszpasterze najczęściej skupiają się na uczestniczących w liturgii dzieciach. Zauważa się jednak powrót do tradycyjnego odprawia tej mszy wraz ze wschodem słońca.


Wspomniana wyżej popularność tej mszy zupełnie zdominowała twórczość pieśniarską na okres Adwentu w Polsce. Najbardziej rozpowszechnione są śpiewy mówiące o tajemnicy zwiastowania, o roli Maryi w dziele zbawienia. Jednakże msza roratnia wyprzedza niejako tajemnice związane z drugim podokresem Adwentu. Wskazane jest zatem wykonywanie pieśni przeznaczonych stricte na tzw. okres maryjny w roku liturgicznym, czyli na wyżej wymieniony drugi podokres tego okresu liturgicznego.


Propozycje pieśni zostały stworzone w oparciu o antyfony mszalne zawarte w formularzu mszalnym Msza o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu. Oprócz tego każdorazowo należy rozpatrzeć jakie pieśni korespondują z czytaniami mszalnymi przeznaczonymi na dany dzień (dotyczy to w szczególności śpiewu na przygotowanie darów). Rzeczą pożądaną jest wykonywanie tradycyjnych śpiewów łacińskich takich jak wyżej wspomniana antyfona Rorate, caeli desuper. Absolutnie wykluczone jest wykonywanie piosenek religijnych, co w niektórych parafiach jest praktyką nagminną.


Ciągłym problemem jest wykonywanie hymnu Gloria podczas mszy wotywnej. Zacznijmy od tego, że Polska uzyskała zgodę na odprawianie Rorat dzięki kard. Stefanowi Wyszyńskiego w dekretach z lat 1957 i 1961. Kolejną zgodę otrzymaliśmy po Soborze Watykańskim II. Kopia zgody Stolicy Apostolskiej jest przedrukowana w I. wydaniu Mszału Pawła VI, lecz dokument ten słowem nie wspomina o wykonywaniu hymnu Chwała na wysokości. I tu należy nadmienić, że przed Soborem Watykańskim II Gloria była integralną częścią mszy wotywnych, szczególnie we mszach o NMP. Obecnie hymnu tego nie wykonuje podczas odprawiania mszy świętych wotywnych. Jednak Episkopat Polski za zgodą Stolicy Apostolskiej wydał zarządzenie 124 w sprawie mszy wotywnych, które pozwala zachować hymn Gloria w tej wotywie.Pozdrawiam ;)
AKJMB


Posługa: Organista
Miasto: Mogilno/Poznań
Online
2015-11-22 23:33:23  

W.
Rorate, caeli desuper
Niebiosa, rosę ślijcie nam z góry
Niebiosa, rosę
Grzechem Adama (1)
Spuście nam na ziemskie niwy
Archanioł Boży Gabriel
Po upadku człowieka grzesznego
Czekam na Ciebie Jezu mój mały
Oto Pan Bóg przyjdzie + wersety

Pd.
Pieśni nawiązujące do Liturgii Słowa danego dnia
Archanioł Boży Gabriel
Po upadku człowieka grzesznego
Spuście nam na ziemskie niwy
Niebiosa, rosę

K.
Oto Panna pocznie i porodzi Syna
Chrystus Pan karmi nas
Oto Pan Bóg przyjdzie + wersety

U.
chwila milczenia
Magnificat (jeśli na Komunię Świętą nie była wykonywana pieśń Chrystus Pan karmi nas)
Wielbić Pana chcę

Z.
Błogosławiona jesteś, Maryjo
Zdrowaś bądź Maryja
Matko Odkupiciela
dowolna pieśń adwentowaPozdrawiam ;)
AKJMB


Posługa: Organista
Miasto: Mogilno/Poznań
Online
2015-11-22 23:49:32  

część o Glorii jest do poprawki, ale nie miałem weny. Ten tekst z blogu jest tak dobrze napisany, że chyba go należy przekopiować  w całości :PPozdrawiam ;)
AKJMB


Posługa: Wierny świecki
Miasto: Pasieka Otfinowska, Kraków
Online
2015-11-23 21:18:41  

Na Komunię: Bądźże pozdrowiona Hostyjo żywa.

Wielbić Pana chcę - ja mówię niet. To Taize, chociaż ładne i lubię to straciłem przekonanie do nich podczas Mszy Świętej. 

Na Uwielbienie dodałbym:
Cały świat
Czego chcesz od nas Panie?
Chwalcie o dziatki - jest w Maryjnych Nieszporach - widać Kościół miał jakiś cel dodania tej pieśni w tym miejscu

Ogólnie zauważam, że pieśni uwielbienia jest stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę inne (np o Sercu Pana Jezusa). Ale to już na inny temat.Pan jest z Tobą, dzielny wojowniku :)


Posługa: Wierny świecki
Miasto: Pasieka Otfinowska, Kraków
Online
2015-11-23 21:22:21  

W sumie można na uwielbienie stosować, co często dodaję w propozycjach, część pieśni mszalnej przeznaczonej dawniej na GloriaPan jest z Tobą, dzielny wojowniku :)

Szybka odpowiedź