Śpiewniki i dobór śpiewów

Posty 25 - 30 z 30


Posługa: Inna
Miasto:
Offline
Utworzono: 2014-09-20 18:32:40 Zmodyfikowano: 2014-09-20 18:40:19  

Nie mam, znam z drugiej ręki. Na stronie Zgromadzenia jest tylko strona z pieśnią:

http://strona.pddm.nazwa.pl/Hymny

ale znalazłem jeszcze to:

http://supernuty.pl/zawartosc/duze/npl083419-03-nd.jpg

Znalazłem i spis zawartości na stronie pewnej księgarni wysyłkowej, ale tego trochę dużo, by tu wklejać.Mariuszem jestem.
Proszę mi nie "panować".


Posługa: Inna
Miasto:
Offline
2014-10-07 23:44:16  

Już mam wyżej wspomnianą pozycję. Na ile ją mogłem przejrzeć - uważam, że jest całkiem dobra. Z pewnością w praktyce codziennej może znaleźć zastosowanie.

Przy okazji, skorom się już zalogował: natknąłem się na dwa teksty jednego autora na temat pieśni "Serdeczna matko", oto linki:

http://pawelpomianek.salon24.pl/67048,czy-maryja-chroni-nas-przed-bogiem

i póżniejszy, który do powyższego tekstu się również odwołuje:

http://pawelpomianek.salon24.pl/130752,milosierna-matka-i-karzacy-bogMariuszem jestem.
Proszę mi nie "panować".


Posługa: Organista
Miasto: Wrocław
Online
2016-11-02 15:02:33  

Wszyscy tak sie wspaniale znacie na muzyce liturgicznej że aż żal mi was. Jestescie śmieszni....

Posługa: Organista
Miasto: Wiry
Online
2016-11-21 08:07:04  

Sam jesteś śmieszny, Kolego, sadząc takie posty. Mądrala się znalazł...

Posługa: Organista
Miasto: Grojec k. Oświęcimia
Offline
2017-09-17 21:35:52  

Szanowni Panowie !
Serdeczna Matko nie jest wcale złą pieśnią. Trzeba mieć na uwadze, ze napisano ja dość dawno i należy wziąć pod uwagę życie w XVIII i XIX wieku. Rodzina funkcjonowała zupełnie inaczej niż dzisiaj. Ojciec miał władzę absolutną! Paralela do "Ojca, który siecze" miało swoje uwarunkowanie w tamtejszym świecie i ludzie śpiewający tę pieśń, doskonale wiedzieli "o co chodzi". Gdy dziecko coś przeskrobało, to ojciec brał tzw. dyscyplinę, czyli rzecz dyscyplinującą krnąbrnego dzieciaka i bił, bił i bił dopóki matka się nie wtrąciła i nie kazała opuścić karzącą rękę. To był inny świat. I to przeniosło się na Ojca - Boga.
Jest jeszcze inne wytłumaczenie; w XVIII i XIX wieku bardzo częste były tzw. epidemie i zarazy, które dziesiątkowały ludność. Uważano to, za karzącą rękę Boga i uciekano się o pomoc do Matki, gdyż Ojciec "zajmował się" karaniem. I tak już zostało w pieśni Serdeczna Matko. Nie ma to nic wspólnego z tzw. herezją, gdyż tak ludzie spostrzegali otaczający ich świat. Zresztą i dzisiaj, gdy ojciec, szczególnie po wywiadówce zrobi lanie swojej pociesze, to i tak dzieciak ucieka z krzykiem do matki, by go obroniła, choć i zdarzają się odwrotne sytuacje, gdy matka robi lanie, a latorośl ucieka do ojca, by je obronił.
Problem z tą zwrotką przestaje istnieć, gdyż już w XL i XLI wydaniu Śpiewnika SIedleckiego nie ma tej zwrotki )) Została usunięta !! Jedynie historycy muzyki będą zastanawiali się – dlaczego ?? Pieśń "Serdeczna Matko" posiadała w latach 50-tych XX wieku i później również imprimatur )) a wiec nie zauważono w tekście żadnych nieprawidłowości liturgicznych. Być może, imprimatur dawali kapłani, którzy znali historyczne podłoże tej pieśni ))
Według mnie, za "głębokie" rozważanie o tekstach starych pieśni nie ma sensu, gdyż trudno obecnie zrozumieć zamysł autora i uwarunkowanie historyczne. Jeżeli uważamy, że mnie się osobiście pieśń nie podoba, to nie śpiewam, choć można być "zmuszonym" przez parafian, by taką pieśń śpiewać, gdyż oni jej potrzebują )

Posługa: Inna
Miasto: Bydgoszcz
Offline
Utworzono: 2017-11-02 12:39:59 Zmodyfikowano: 2017-11-03 11:17:59  

jcuryllo: "Niech każdy używa śpiewnika jakiego chce. Redakcja jednak powinna posługiwać się najbardziej rozpowszechionymi i poprawnymi muzyczno-teologicznie śpiewnikami. Do nich zaliczam: śpiewnik Siedleckiego, Liturgiczny, Drogę do Nieba oraz Mioduszewskiego. I to jest koniec listy!". "Śpiewy wydane w śpiewniku zatwierdzonym co najmniej przez władzę diecezjalną (imprimatur) mogą być wykonywane w całej Polsce bez dodatkowych zezwoleń."

Drogi Bracie, 

pierwsze zdanie stoi w opozycji do kolejnych, choć i one są błędne.

Odnośnie do list: zaliczać sobie można, każdy może mieć „swoje typy”, ale nie zmienia to faktu, że właściwe (zatwierdzone) są tylko trzy:

Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego - wydanie XLI (uznanie za ogólnopolski śpiewnik liturgiczny: KEP, kwiecień 2016 r.) Exsultate Deo (potwierdzenie liturgicznego charakteru: KKBiDS EP, listopad 2015 r.) Śpiewnik Liturgiczny TN KUL pod red. Ks. K. Mrowca (zaaprobowany i zalecony przez KEP do użytku liturgicznego, 1987 r.)

Uwaga ogólna: podtytuł "liturgiczny" nie czyni śpiewnika liturgicznym ;)


Lally123: "KEP dla kraju zatwierdza teksty i melodie dopuszczone do użytku w liturgii (...) biskup diecezjalny zatwierdza takie śpiewy na terenie własnej jurysdykcji." – Tak! Zestaw śpiewów oprócz tych, które uzyskały zatwierdzenie Konferencji Episkopatu Polski, może być przez miejscowego ordynariusza rozszerzony.

Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II (8 II 1979 r.):
10. Wszystkie śpiewy przeznaczone do użytku liturgicznego mają mieć aprobatę Konferencji Episkopatu Polski, albo przynajmniej Władzy Diecezjalnej.

Dokument najnowszy: Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej zatwierdzona na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 14 października 2017 r.:
41. Śpiewy wykonywane podczas liturgii muszą być zatwierdzone przez władzę kościelną.
41 c. Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego (wydanie XLI) został przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski jako ogólnopolski śpiewnik liturgiczny.Animator liturgiczny i muzyczny.

Szybka odpowiedź