Kiedy najlepiej stroić organy?

Posty 1 - 3 z 3


Posługa: Organista
Miasto: koszalińsko-kołobrzeska
Online
2018-01-07 08:24:15  

Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych kolegów, czy okres zimowy jest dobrym czasem do generalnego strojenia organów. A jeśli nie, to jaki jest najlepszy?

Dodam, że w kościele trwają obecnie nieustanne renowacje i remonty, więc higiena instrumentu też została zaburzona.

Posługa: Organista
Miasto: Grojec k. Oświęcimia
Offline
2018-01-11 16:44:12  

W trakcie wszelkich prac renowacyjnych w kościele nie jest wskazane, by stroić instrument organowy.

Należy poczekać do zakończenia wszelkich robót, na dodatek odczekać dwa - trzy miesiące, by wilgotność w kościele powróciła do normy, a instrument mógł na powrót "wrócić do normy". Najlepszym okresem do strojenia instrumentu jest późna wiosna lub wczesna jesień, gdy w kościele i na zewnątrz świątyni panuje w miarę stabilna aura. Lato nie jest wskazane, gdyż piszczałki drewniane mogą wysychać, a metalowe powiększają swoją objętość (Wystarczą ułamki milimetra) Tak samo w zimie, jest znowuż za duża wilgotność i mocno zmienne warunki zewnętrzna. Poza tym wszelki kurz, czy pylenie w kościele nie działa dobrze na instrument. W takich wypadkach należy wszystkie piszczałki przykryć delikatną folią, by jak najmniej zanieczyszczeń dostawało się do piszczałek.

Jeżeli któryś z rejestrów jest mocno rozstrojony (pierwsze rozstrajają się głosy językowe) należy nie używać ich w trakcie gry. Jeżeli "trzeba" ich użyć, np. włączając Tutti, to wszelkie kadencje należy skrócić do minimum, by rozstrojony rejestr nie zakłócał całości brzmienia. Ale to trzeba dobrać indywidualnie.

 

Posługa: Organista
Miasto: koszalińsko-kołobrzeska
Online
2018-02-10 17:05:44  

Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, Pozdrawiam :).
Szybka odpowiedź