Kościół św. Andrzeja Boboli Budzyń (woj. wielkopolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Poewangelicki kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Budzyniu powstał w 1881 roku. W 1883 roku firma Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą wybudowała organy, które miały znajdować się w tym kościele. Instrument został oznaczony jako opus 404. Instrument ma wiatrownice stożkowe. Skala manuału to C-f3, a pedału – C-d1. Stól gry umiejscowiony jest przed prospektem; grający siedzi przodem do ołtarza. W dolnej części szafy organowej znajduje się miech fałdowy połączony z wiatrownicą, kanałem harmonijkowym. Po prawej stronie szafy mieści się nieczynna dźwignia, która kiedyś służyła do kalikowania. Dmuchawa elektryczna jest umieszczona na wieży kościoła.

W organach brakuje 26 piszczałek prospektowych, które należały do głosów Principal 8’ oraz Octave 4’. Piszczałki znajdujące się wewnątrz szafy są w stanie kompletnym.

W 2017 roku, po wieloletniej przerwie, instrument został na nowo przywrócony do czynnej gry. Wykonano prace pielęgnacyjne dolnej części szafy. Usunięto brud zalegający przy trakturze i miechu. Piszczałki wymagały gruntownego wyczyszczenia, z powodu pozostałości, jakie znajdowały się w szafie organowej po wcześniejszym remoncie wnętrza świątyni. Naprawy objęły zerwane abstrakty, niedziałające registry oraz niegrające piszczałki. Planowany jest montaż cichobieżnej dmuchawy oraz uzupełnienie brakujących piszczałek w celu przywrócenia pełnego brzmienia instrumentu.

 

Budowniczy
Wilhelm Sauer
Rok zakończenia budowy
1883
Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Progressio 2-4 fach1. Subbas 16'
2. Octave 4'2. Violon 8'
3. Floete 4'
4. Dolce 8'
5. Gedackt 8'
6. Viola gamba 8'
7. Principal 8'
Pomoce
Pedal coppel
Mezzoforte
Tutti
Stół gry

Stół gry

Tabliczka budowniczego

Tabliczka budowniczego

Piszczałki

Piszczałki

Traktura

Traktura

Miech

Miech
Opracował(a): Rafał Sygnecki
Źródło: http://www.organy.pila.pl/


Ostatnia modyfikacja: 2017-07-01 19:57:34

Kościół św. Barbary (Budzyń) - 6 głosów

Zaloguj się, aby dodać komentarz!