Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Mątowy Wielkie (woj. pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Pierwsza wzmianka o instrumencie w kościele w Mątowach (miejscu narodzin bł. Doroty z Mątowów, patronki diecezji elbląskiej) pochodzi z roku 1732, kiedy to zostały zbudowane nowe organy przez nieznanego organmistrza. W 1892 roku, za rządów ks. proboszcza Augusta Terletzkiego zostały zbudowane nowe organy przez renomowaną firmę... Augusta Terletzkiego z Elbląga. Zachowany do dziś instrument posiada 10 głosów osadzonych na wiatrownicach klapowo-zasuwowych, obsługiwanych przez jedną sekcję manuałową i jedną pedałową. Kontuar znajduje się z boku szafy organowej po stronie południowej. Organista siedzi przodem do instrumentu. Powietrze do organów dostarcza jeden miech magazynowy z dwoma podawaczami (obecnie zainstalowana jest dmuchawa elektryczna). W roku 1917 zostały zarekwirowane piszczałki głosu Superoctave 2', które w okresie powojennym uzupełniła firma Wittek z Elbląga piszczałkami głosu Aeoline 8'. Poza tym, do dziś organy przetrwały w stanie nienaruszonym. Na chwilę obecną organy wymagają gruntownej renowacji. Instrument jest rozstrojony, silnik elektryczny podłączony jest nieprawidłowo, przez co powietrze ucieka na zewnątrz. W najblizszym czasie w związku z odbywającą się gruntowną renowacją światyni planowana jest również gruntowna renowacja organów.

Instrument jest jednym z niewielu instrumentów firmy August Terletzki z zachowaną oryginalną materią brzmieniową oraz jednym z najciekawszych romantycznych instrumentów na terenie diecezji elbląskiej.

Skala manuału:C-f3; skala pedału: C-d1.

Budowniczy
August Terletzki
Rok zakończenia budowy
1892
Stan instrumentu
Zły
Liczba głosów
10
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mechaniczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Principal 8'1. Subbass 16'
2. Gemshorn 8'2. Octavbass 8'
3. Gambe 8'
4. Floete 8'
5. Octave 4'
6. Quinte 2 2/3'
7. Superoctave 2' *
8. Mixtur 3 fach
Pomoce
Pedal-coppel, Signalglocke
Przypisy
*) obecnie Aeolina 8'
Stół gry

Stół gry
Opracował(a): Bartosz Skop
Źródło: Jan Janca, Werner Renkewitz, ''Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreußen von 1333 bis 1944 Bd, I'', Würzburg 1984, s. 178.
[autor nieznany], Orgelbauanstalt A. Terletzki Elbing Inhaber Ed. Wittek Hoflieferant Sr. Königlichen Hoheit de Prinzen Friedrich Leopold von Preußen, Geschäftsgründung 1857, Berlin 1908, s. 14.
Wizja lokalna.


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:15:42


Zaloguj się, aby dodać komentarz!