Kościół św. Antoniego Padewskiego (franciszkanów – Karłowice) Wrocław (dolnośląskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

W listopadzie 1901 roku przystąpiono do budowy organów. Po niespełna dwóch latach instrument został ukończony i oddany do użytku 4 lipca 1903 roku. Ma wiatrownice stożkowe. Organy zdobi monumentalny neogotycki prospekt wykonany z drewna dębowego w warsztacie Józefa Philpsena w Mönchengladbach; zajmuje on całą szerokość nawy głównej. Z całości wyodrebniają się wyraźnie dwie wieże wysunięte do przodu półkolistymi ryzalitami, zwieńczone ażurowymi hełmami, sterczynami i kwiatonami. Na samym szczycie umieszczono figury aniołów grających na trąbach. Części skrajne prospektu, które ukształtowano arkadowo, zwieńczone są zmodyfikowaną, ażurową wimpergą oraz sterczynami i kwiatonami. Część centralna nieco niższa, podkowiasto wygięta z figurą króla Dawida na osi.

W ciągu wielu lat istnienia instrument wielokrotnie poddawano bieżącym naprawom i remontom mającym na celu utrzymanie go w dobrym stanie technicznym. Pierwszych korekt w nowo wybudowanych organach dokonała firma Schlaga w 1911 roku. Zamontowano wówczas nowoczesną dmuchawę elektryczną do napędu miechów. W 1915 roku, z powodu długotrwałej suszy i silnych upałów, konieczna była wymiana wielu elementów skórzanych oraz uszczelnienie rozeschniętych wiatrownic. Podczas I wojny światowej zdemontowano wszystkie piszczałki prospektowe wykonane z wysokogatunkowej cyny. Dopiero w 1924 roku firma Paula Berschdorfa z Nysy dokonała w prospekcie niezbędnych uzupełnień, które przywróciły organom ich wcześniejszy wygląd. 

W latach 70. ubiegłego stulecia większego remontu dokonał zakład organmistrzowski Józefa Cynara z Wrocławia. Usunięto wówczas oryginalny kontuar, zastępując go nowym, oraz przebudowano miechy. Z każdą kolejną naprawą lub konserwacją organy coraz bardziej odbiegaly od swego pierwotnego stanu.

W 2001 roku podjęto ostateczną decyzję o gruntownym remoncie instrumentu i przywróceniu jego pierwotnego stanu. W 2002 roku firma organmistrzowska Marian Nawrot i Synowie z Wronek rozpoczęła renowację organów. Począwszy od 16 września 2002 roku stopniowo zamontowano cały instrument wraz z kontuarem. Następnie dokonano konserwacji miechów, dmuchawy i kanałów powietrznych z równoczesnym przywróceniem dawnego ciśnienia powietrza. Wymieniono filce, wyregulowano zawory oraz usunięto wszystkie wadliwie wykonane mieszki pod wiatrownicami, zastępując je nowymi o dawnych wymiarach. W warsztacie organmistrzowskim wykonano rekonstrukcję dawnego kontuaru, w którym zastosowano ulepszony system pneumatyczny (tłocząco-upustowy), co znacznie usprawniło działanie organów. Odrestaurowano blisko 2300 piszczałek drewnianych i metalowych. Piszczałki prospektowe pokryto nowym lakierem, by na powrót odzyskały atrakcyjny wygląd. Przywrócono oryginalne nazewnictwo głosów organowych. W ostatnim etapie przystąpiono do intonacji i strojenia całości organów. W 2003 roku, w stulecie swego istnienia, organy odzyskały swoją dawną świetność. W okresie od czerwca do września 2021 r. instrument został gruntownie wyczyszczony i nastrojony przez firmę Nawrot i Synowie z Wronek. 

Budowniczy
Schlag & Söhne
Rok zakończenia budowy
1903
Stan instrumentu
Bardzo dobry
Liczba głosów
34
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Bourdon 16’1. Liebl. Gedackt 16’1. Violon 16’
2. Principal 8’2. Flöten Principal 8’2. Principal Bass 16’
3. Viola da Gamba 8’3. Doppel Flöte 8’3. Subbas 16’
4. Gemshorn 8’4. Travers Flöte 4’4. Harmon Bass 16’
5. Dolce 8’5. Fugara 4’5. Octav Bass 8’
6. Flaut Major 8’6. Salicet 8’6. Cello 8’
7. Gedackt 8’7. Viola d’amour 4’7. Posaune 16’
8. Hohlflöte 4’8. Portunal 8'8. Tuba 8’
9. Octave 4’9. Vox Coelestis 8’
10. Violine 4’10. Aeoline 8’
11. Raushquinte 2 2/3 u 2’11. Mixtur 2-3 Fach
12. Mixtur 4fach12. Oboe 8’
13. Cornett 1-3fach
14. Trompete 8’
Pomoce
Połączenia:
Pedal Coppel I
Pedal Coppel II
Manual Coppel II an I
Superoct. Coppel I zu I
Superoct. Coppel II an I
Suboct. Coppel II an I
Superoct. Coppel II zu II

Stałe kombinacje:
Piano
Forte
Tutti

Urządzenia dodatkowe:
Tremolo manuału I
Tremolo manuału II
Fr. Comb. I
Fr. Comb. II
Crescendo
Coppeln ab
Zungen ab
Aut. Ped.
Stół gry

Stół gry

Sekcja manuału I

Sekcja manuału I

Fragment sekcji manuału II

Fragment sekcji manuału II

Fragment sekcji manuału II

Fragment sekcji manuału II

Miechy

Miechy


Źródło
Praca przy instrumencie
Autor
Rafał Sygnecki


Ostatnia modyfikacja: 2021-09-03 19:52:04

Kościół NMP Wspomożycielki Wiernych (Księże Małe) (Wrocław) - 12 głosów
Kościół św. Wojciecha (Wrocław) - 54 głosów
Kolegiata Świętego Krzyża – kościół dolny św. Bartłomieja (Wrocław) - 10 głosów

Zaloguj się, aby dodać komentarz!