Kościół św. Józefa Robotnika (Józefowiec) Katowice (śląskie)

Opis Instrumentu

Kościół wybudowany w stylu baroku polskiego na miejscu starszego tymczasowego, poświęcony przez ks. bp. Teofila Bromboszcza 6 października 1939 r.

Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach, okolony balustradą z wykuszami; środkowe przęsło wysunięte do przodu, w stronę prezbiterium.

Organy zostały zbudowane przez Aleksandra Żebrowskiego z Krakowa, lecz za jego życia nie znalazły nabywcy. Dopiero po śmierci organmistrza, gdy także jego syn Kazimierz nie zajmował się już organmistrzostwem, zakupiono je od innego krakowskiego organmistrza Stanisława Toboli do starego kościoła 19 września 1923 r. za pośrednictwem Tomasza Flaszy, organisty kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie, za sumę 75 mln marek polskich. Na miejscu instrument montował również Tobola. W latach późniejszych instrument został rozbudowany o dwa dodatkowe głosy w manuale (pierwotnie było ich 5, obecnie jest 7). 4 maja 1924 r. instrument poświęcił ks. August Hlond, administrator apostolski diecezji katowickiej (późniejszy prymas Polski). W 1939 r. organy translokowano do nowego kościoła. W latach: 1975, 1988 i 1995 były remontowane.

Instrument ulokowany centralnie na środku chóru muzycznego, wyposażony w jeden miech pływakowy (znajduje się w pomieszczeniu z tyłu chóru, pod wieżą). Prospekt bezstylowy, trójpolowy z centralną częścią wyższą od pozostałych, otwarty.

Stół gry zainstalowany centralnie przed prospektem, na podwyższeniu, tuż przy czołowej ścianie szafy organowej (grający siedzi przodem do ołtarza). Ciekawostką jest zaślepione miejsce na pedał crescendo, choć we wnętrzu kontuaru nie ma połączeń potrzebnych do obsługi tego urządzenia. Pod koniec lat 90. XX w. wymieniono bardzo już zużytą klawiaturę pedałową oraz pulpit nutowy              i odmalowano stół gry.

Obecnie, instrument wymaga korekty stroju niektórych głosów, a także naprawy zepsutego połączenia "Sub-M" oraz nieczynnego tremola. W nieokreślonej przyszłości planowana jest wymiana manuału.

Kolejność i nazwy głosów według tabliczek na manubriach.


Budowniczy
Aleksander Żebrowski
Stan instrumentu
Dostateczny
Liczba głosów
9
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Pryncypał 4'1. Subbas 16'
2. Gamba 8'2. Cello 8'
3. Portunal 8'
4. Rohr flet 8'
5. Trawers flet 4'
6. Mixtura 2CH
7. Pryncypał 8'
Pomoce
Super-M, Sub-M (nieczynne), M-P, Tremolo (nieczynne).

Źródło
Kronika parafii Józefowiec
M. Babnis, "Działalność organmistrzowska rodziny Żebrowskich w Galicji po 1881 r.", [w:] Zeszyty naukowe Akademii Muzycznej w Gdańsku, nr 29-30, 1991
Ks. H. Olszar, "60 lat poświęcenia kościoła św. Józefa Robotnika w parafii Józefowiec"
Tenże, "Od Jozafata do Józefowca. Duszpasterze i parafia św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu", Katowice 2013
Rozmowa z organistą
Autor
Jacek Jędrusik


Ostatnia modyfikacja: 2018-05-02 08:58:53

Kościół ewangelicko-augsburski Zmartwychwstania Pańskiego (Katowice) - 52 głosów
Archikatedra Chrystusa Króla (organy wielkie) (Katowice) - 43 głosów
Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP (Panewniki) (Katowice) - 64 głosów