Kościół Wniebowzięcia NMP (Gosławice) Opole (opolskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Organy w tym kościele zostały zbudowane w 1933 roku przez firmę Rieger z Krnova jako opus 2611. Umieszczone są na drugim chórze muzycznym naprzeciw głównego ołtarza. Szafa organowa wbudowana jest w centralną część balustrady chóru. Prospekt bez obramowań architektonicznych, jednosekcyjny, o wymiarach: wysokość 441 cm, szerokość 520 cm, głębokość 250 cm, ustawiony jest na cokole zdobionym płycinami, z szerokim stopniowanym gzymsem. Składa się z 3 pól piszczałkowych (środkowe pole płaskie, boczne wysunięte kątowo do przodu) spiętych ozdobną ramą. Stół gry wolnostojący, ustawiony lewym bokiem do ołtarza głównego. Pierwotnie był umieszczony na dolnym chórze, co nie było trafnym rozwiązaniem, gdyż grąjacy nie słyszał dobze instrumentu. Całość pokryta jest farbą olejną w odcieniach beżu i jasnego brązu. Wiatrownice typu Taschenlade z mieszkami stojącymi. 1 miech pływakowy o wymiarach 165 cm x 265 cm. Dźwignia do kalikowania oraz dmuchawa elektryczna.

Pierwszy udokumentowany remont organów miał miejsce w 1994 roku. W kronice parafialnej czytamy: 4.07.1994 roku z firmą Piotra Ogorzeja z Olesna podpisaliśmy umowę o dzieło, podpisaną przez Kurię. Przeniesiono kontuar z pierwszego chóru na drugi, wymieniono mieszki i nastrojono. Zobowiązano się zakończyć prace 13.10.1994 roku. Zamontowano również silnik sprowadzony z Niemiec. Prawdopodobnie usunięto również połączenie Super w manuale II.

Kolejne prace przy organach miały miejsce w lipcu 2001 roku. Miał to być przegląd organów, okazało się jednak, że konieczny jest kapitalny remont, który przeprowadził zakład organmistrzowski ''Kamerton'' Wiesława Jelenia z Olszynki koło Prudnika. Organy zostały wyłączone z użytku na kilka miesięcy, jednak remont trwał dłużej niż zakładano, ponieważ odkrywano ciągle nowe usterki. Podjęto wtedy decyzję o zabezpieczeniu przeciw drewnojadom, wymieniono wszystkie mieszki, dodano kilka głosów, uruchomiono ponownie połączenie Super w manuale II, wymieniono ławeczki i piszczałki. Organy po tych pracach zagrały w listopadzie 2002 roku.

Następny przegląd organów odbył się w październiku 2010 roku. Również te prace przeprowadziła firma Wiesława Jelenia. Nastrojono wtedy organy, wymieniono kilka mieszków, zakupiono nową ławę dla organisty i profesjonalnie obudowano dmuchawę.


Budowniczy
Rieger
Opus
2611
Rok zakończenia budowy
1933
Stan instrumentu
Dobry
Liczba głosów
20
Liczba klawiatur
2+P
Traktura gry
pneumatyczna
Traktura rejestrów
pneumatyczna
Dyspozycja instrumentu
Manuał IManuał IIPedał
1. Quintatön 16'1. Schweb. Aeoline 8'1. Bassflöte 4'
2. Mixtur 3-5 fach2. Salicet 8'2. Oktavbass 8'
3. Sifflöte 2'3. Rohrgedackt 8'3. Subbass 16'
4. Oktave 4'4. Nachthorn 4'4. Quintatön 16'
5. Offenflöte 4'5. Ital. Principal 4'
6. Principal 8'6. Quinte 2 2/3'
7. Gemshorn 8'7. Blockflöte 2'
8. Cymbel 3 fach
9. Trompete 8'
Pomoce
Połączenia:
I 4'
II 16'
II 4'
II/I 16'
II/I 4'
II/I 8'
II/P 8'
I/P 8'

Przełączniki pod manuałem I: Auslöser, Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti, Handreg. ab, Zungen ab.
Przełączniki nożne: Walze ab, Cresc., Schweller II M.
Stół gry

Stół gry

Klawiatura pedałowa i przełączniki nożne

Klawiatura pedałowa i przełączniki nożne

Wnętrze stołu gry

Wnętrze stołu gry






Źródło
Kronika parafialna, informacje organmistrza Wiesława Jelenia
Autor
Andrzej Ryszkiewicz


Ostatnia modyfikacja: 2021-03-31 20:32:47

Katedra Świętego Krzyża (Opole) - 62  (60 ) głosów
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (jezuitów) (Opole) - 32 głosów
Kościół seminaryjno-akademicki św. Jadwigi Śląskiej (Opole) - 27 głosów