DNI KRZYŻOWE

DNI KRZYŻOWE

Posty 1 - 1 z 1


Posługa: Organista
Miasto: Poznań
Offline
2015-05-09 12:19:49  

Dni Krzyżowe


Trzy dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są w Kościele jako tzw. Dni Krzyżowe. W tych dniach nasi przodkowie organizowali procesje do krzyży stojących w polach, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne. Dziś zwyczaj ten powoli zanika w naszych parafiach. Są jednak miejsca, choćby w mojej miejscowości, gdzie nadal odbywają się procesja do krzyży. Może już nie po polach, ale do krzyży stojących w danej miejscowości, by błagać Boga o urodzaje.


Krótki rys historyczny:
"Dni błagalne przed Wniebowstąpieniem Pańskim nazwano Litaniami mniejszymi (litaniae minores). Pojawiły się one w V wieku we Francji, gdzie wskutek klęsk, które nawiedziły diecezję wienneńską, jej biskup św. Mamert zarządził uroczyste procesje błagalne przez trzy dni poprzedzające Wniebowstąpienie Pańskie. W VI wieku zwyczaj ten przyjął się w całej Francji. W roku 816 papeż Leon III wprowadził te procesje w Rzymie i wkrótce przyjęły się one w całym Kościele."
Źródło: http://sanctus.pl/index.php?grupa=1&podgrupa=445&doc=394


Podczas procesji śpiewamy Litanię do Wszystkich ŚwiętychTeolog, który nie kocha sztuki, poezji, muzyki, natury, taki teolog może być niebezpieczny. (BXVI)

Szybka odpowiedź